W budownictwie geotechnicznym każdego dnia realizujemy eksperyment w skali 1:1.
(z wypowiedzi Bolesława Kłosińskiego)
Projektowanie i budowa głębokich wykopów jest dużym wyzwaniem, dlatego temu tematowi poświęcono kolejne seminarium z serii „geotechnika dla inżynierów”, zorganizowane 21 marca br. przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych. W seminarium uczestniczyło 250 osób.
Seminarium tradycyjnie rozpoczął krótkim wprowadzeniem Piotr Rychlewski, który następnie przedstawił odpowiedź na często zadawane pytanie: dlaczego dach Stadionu Narodowego nie zamyka się w czasie deszczu?
Funkcji eksperta na seminarium podjęła się Anna Siemińska-Lewandowska i właśnie pani profesor razem z Moniką Mitew-Czajewską opowiedziały o wyzwaniach przy projektowaniu obiektów II linii metra. Był to pierwszy z trzech referatów dotyczących budowy tuneli. Na seminarium przedstawiono również problemy związane z budową tunelu pod Martwą Wisłą (Michał Topolnicki, Rafał Buca) oraz tunelu w Warszawie pod linią kolejową (Zbigniew Żerański).
Ponieważ warto uczyć się na błędach, Krzysztof Grzegorzewicz zaprezentował „Bukiet czarnych kwiatów – o błędach w budowie konstrukcji oporowych”.
Bolesław Kłosiński omówił zasady i problemy projektowania stateczności dna głębokich wykopów, Robert Sołtysik i Jakub Sierant przygotowali wystąpienie o głębokich wykopach w sąsiedztwie obiektów zabytkowych, a Dariusz Sobala – o zabezpieczeniu wykopów przy użyciu palisad stalowych.
Anna Siemińska-Lewandowska, Monika Mitew-Czajewska, Piotr Rychlewski, Robert Sołtysik, Natalia Maca, Krzysztof Grzegorzewicz, Bolesław Kłosiński, Michał Topolnicki (Fot. K. Włodarczyk)
W podsumowaniu Anna Siemińska-Lewandowska stwierdziła, że seminarium dostarczyło uczestnikom wielu nowych informacji i wskazała na to, co jest najważniejsze w projektowaniu głębokich wykopów, wymieniając m.in. właściwe rozpoznanie warunków geologicznych, ocenę parametrów podłoża, dobór metod obliczeniowych, analizę warunków hydrologicznych, dobrze prowadzony monitoring.
Krystyna Wiśniewska
Zainteresowanych zapraszamy na seminarium „Konstrukcje siatkowe w drogownictwie i geotechnice” (24.04. br., zob.: geo.ibdim.edu.pl)