Przez trzy i pół roku będzie trwała termomodernizacja wybranych odcinków sieci ciepłowniczej Gdynia–Rumia charakteryzujących się wysokimi stratami ciepła na przesyle, o łącznej długości blisko 8 km.
15 lutego zawarto umowę w sprawie dofinansowania przedsięwzięcia, które będzie realizowane na terenie Gdyni (miasto na prawach powiatu) i Rumi (miasto w powiecie wejherowskim). Beneficjentem unijnego działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu zostało Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (OPEC).
Planowane prace obejmują: wymianę ciepłociągów wykonanych metodą tradycyjną na ciepłociągi wykonane w technologii rur preizolowanych na 15 odcinkach o łącznej długości około 7,2 km, wymianę izolacji na ciepłociągach napowietrznych na odcinku o długości około 0,68 m. Zasadniczym celem realizacji tej inwestycji jest poprawa efektywności energetycznej systemu obsługiwanego przez OPEC przez ograniczenie strat na dystrybucji ciepła na sieciach Gdynia–Rumia, za pośrednictwem których przysyła się około 88% ciepła dystrybuowanego do odbiorców tego przedsiębiorstwa.
Projekt przyczyni się do spadku emisji gazów cieplarnianych (1568 tony równoważnika CO2/rok) oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej (11 601 GJ/rok). Ponadto przewiduje się spadek emisji pyłów: 0,57 Mg/rok.
Termomodernizacja sieci ciepłowniczych na terenie Gdyni i Wejherowa została rozłożona na trzy i pół roku, od 1 czerwca 2017 r. do 31 grudnia 2020 r. Koszt całkowity projektu wynosi 18 419 250 zł, przy czym wnioskowane dofinansowanie to 9 454 000 zł, a resztę środków spółka wygospodaruje jako wkład własny.