Gdańsk Główny – przebudowa dworca

30.08.2019

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny zostanie zmodernizowany. 27 sierpnia br. Mostostal Warszawa SA i Polskie Koleje Państwowe SA zawarły w tej sprawie umowę.

 

 

Gdańsk Główny – tło historyczne

Gdańsk Główny został oddany do użytku w 1900 r. i do chwili obecnej zachował się w dobrym stanie technicznym oraz estetycznym. Zniszczenia z II wojny światowej, powojennego pożaru oraz późniejszych modernizacji nie wpłynęły znacząco na materialną substancję zabytkową oraz ogólny wygląd budowli. Dworzec wpisany jest do rejestru zabytków, znajduje się w układzie urbanistycznym zabytkowego miasta Gdańska oraz na terenie stanowiska archeologicznego obejmującego średniowieczne Stare Miasto Gdańsk.

 

 

Przeczytaj też: Olsztyn będzie miał nowy dworzec

 

Modernizacja dworca Gdańsk Główny

Przebudowa dworca Gdańsk Główny ma na celu odtworzenie stanu pierwotnego budynku, tj. formy architektonicznej elewacji i dachu, renowację stalowej stolarki okien zlokalizowanych w holu wraz z wypełnieniem szklanym w formie witraży, odtworzenie historycznego układu części pomieszczeń czy też kolorystyki hali pasażerskiej. Poza przebudową i remontem głównej bryły dworca, zaplanowano także przebudowę i rozbudowę części komunikacyjnej łączącej dworzec z istniejącymi tunelami miejskimi oraz peronami.

 

 

Gdańsk Główny – szczegóły kontraktu

Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa SA

Data podpisania: 27 sierpnia 2019 r.

Termin realizacji: 118 tygodni

Wartość: 99,6 mln zł brutto

Maksymalny okres gwarancji: 5 lat

 

Czytaj także: Stacja Łódź Kaliska do modernizacji

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in