Folia PE do izolacji poziomej fundamentów – gwarancja szczelnej przepony!

13.02.2018

Folie to produkty powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Znalazły również szeroki wachlarz zastosowań w budownictwie.

Stosujemy je głównie jako przepony oddzielające warstwy, które dzięki swoim właściwościom blokują przepływ i migrację wilgoci.

Podstawowym parametrem definiującym właściwości folii jest jej wodoszczelność określana na podstawie PN-EN 1928:2002, jako ciśnienie słupa wody i wyrażana w (kPa). Wysoka wodoszczelność pozwala wykorzystywać folie jako szczelne przepony przeciwwilgociowe oraz paroizolacyjne. Najbardziej rozpowszechnionymi foliami na rynku są: folie PVC produkowane z polichlorku winylu (który jest szkodliwy dla zdrowia) oraz folie PE produkowane z polietylenu o dużej gęstości PE-HD. Warto przy tym zaznaczyć, że folie PE produkowane są w znacznej części z surowców pozyskiwanych w procesach recyklingu tworzyw sztucznych, co ma istotne znaczenie dla ochrony naszego środowiska. Jednocześnie spełniają wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE 1907/2006) wraz z późniejszymi zmianami: dyrektywa (REACH). W praktyce oznacza to, że jako tworzywa nie wydzielają do otoczenia substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi. Folie PE są odporne na procesy starzenia, przez co zachowują swoją wodoszczelność przez lata. Są to dwie najistotniejsze cechy odróżniające je od folii PVC.

 

 

Jednym z najbardziej odpowiedzialnych wyrobów w grupie folii budowlanych są folie do izolacji poziomej fundamentów. Ich niezawodna praca to warunek, aby uniknąć na etapie użytkowania budynku wielu problemów oraz wysokich kosztów napraw związanych z zawilgoceniem murów. Stąd tak ważne jest, aby każdy uczestnik procesu inwestycyjnego świadomie wybierał materiały mające znakowanie CE lub B. Znak CE na folii potwierdza, że produkt został przebadany na zgodność ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną EN 13967:2012, a jego właściwości użytkowe spełniają wymagania powołanej normy.

 

 

Firma Marcopol, jako właściciel marki TitaniumPRO, wprowadziła do oferty polietylenową folię do izolacji poziomej fundamentów o grubości 1.0 mm. Jest to produkt o najwyższych parametrach. W odniesieniu do wymagań normy EN 13967:2012, wodoszczelność dla tej folii wynosi do 60 kPa, wytrzymałość na rozdzieranie – 100N, a wydłużenie odpowiednio: wzdłużne ≥ 400%, poprzeczne ≥ 80%. Folia TitaniumPRO do izolacji poziomej fundamentów to niezawodny produkt zapewniający szczelną przeponę blokującą podciąganie kapilarne wilgoci.

 

Janusz Kabała

dyrektor Działu Rozwoju Produktu

 

Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub

ul. Oliwska 100
80-209 Chwaszczyno k. Gdyni
tel. +48 58 55 40 655
www.marcopol.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.