20 listopada br. odbyło się brytyjsko-polskie seminarium „Finansowanie Rewitalizacji Miast”.
Potrzebujemy jeszcze skuteczniej prowadzić programy rewitalizacji miast. Ministerstwo Infrastruktury w przyszłym roku przedstawi do publicznej dyskusji pakiet propozycji, które pozwolą na zintensyfikowanie procesów rewitalizacji w Polsce – powiedział podsekretarz stanu Olgierd Dziekoński podczas spotkania zorganizowanego wspólnie przez Ambasadę Brytyjską i Ministerstwo Infrastruktury.
Otwierając seminarium Konsul Generalny w Ambasadzie Brytyjskiej Paul Fox życzył uczestnikom, aby od fazy projektowania regulacji dotyczących PPP Polacy wkrótce mogli przejść do wykorzystania tego sposobu realizacji zadań publicznych w praktyce rewitalizacji. Jako „dobrą praktykę” podczas spotkania zaprezentowano program realizowany w Birmingham. Brytyjczycy prezentowali wykorzystanie PPP do inwestycji w poprawę jakości budownictwa komunalnego oraz radzili jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem dla finansowania procesów rewitalizacji, jakim jest kryzys na rynku kredytowym.
Wiceminister Olgierd Dziekoński zapowiedział podczas spotkania analizę możliwości wykorzystania europejskiej inicjatywy JESSICA w ramach polityki spójności, dla finansowania w Polsce projektów rewitalizacyjnych. Inicjatywa ma na celu zapewnienie regionom wyższego poziomu inwestycji, wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas – wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich) jest wspólną inicjatywą Komisji, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Zaangażowane strony tworzą mechanizm kredytów na rzecz rozwoju i odnowy obszarów miejskich, jak również budownictwa socjalnego. Celem jest połączenie dotacji w ramach programów na rzecz rozwoju i odnowy obszarów miejskich lub budownictwa socjalnego z kredytami i wiedzą specjalistyczną banków w tej dziedzinie. Banki zobowiązały się również do uproszczenia podejścia do kredytowania rozwoju obszarów miejskich, tak aby stało się ono bardziej zrozumiałe dla kredytobiorców.
Celem zapowiedzianych na przyszły rok prac jest między innymi stworzenie lepszych warunków dla różnych form zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego. Wsparcie dla różnych form zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego oraz jego dostępności obejmuje zarówno bariery realizacji jak i mechanizmy finansowania, w tym również formy wsparcia finansowego dla nabywców i najemców. Nastąpi to poprzez zmiany ustaw określających funkcjonowanie rynku mieszkaniowego. Propozycje powinny zapewnić skuteczne regulacje dla rewitalizacji miast poprzez zapewnienie środków finansowych w formie mechanizmu gwarancji i pożyczek analogicznego do formuły instrumentu finansowego Komisji Europejskiej JESSICA.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury