Finansowanie działań termomodernizacyjnych

29.10.2008

Dzisiaj w Zielonej Górze odbyła się konferencja „Oszczędność energii w budynkach i rewitalizacja”.

Konferencję zorganizowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, EuroEnergyNet oraz Lubuskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości.Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwo Infrastruktury. W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu Piotr Styczeń.

Celem konferencji było przedstawienie sposobów finansowania działań termomodernizacyjnych z wykorzystaniem  programów krajowych i unijnych. Oprócz kwestii technicznych i organizacyjnych dotyczących termomodernizacji, zaprezentowano przykłady wykorzystania w zasobach mieszkaniowych energii odnawialnej. W swoim wystąpieniu wiceminister P. Styczeń wskazał na możliwości finansowania działań optymalizujących użytkowanie energii ze środków budżetowych, a także omówił perspektywy dalszego promowania racjonalnego wykorzystywania energii w budownictwie i mieszkalnictwie. Przytoczył zapisy Ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji, która zastąpi obowiązującą dotychczas Ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, bardziej kompleksowo podchodząc do dbałości o stan techniczny obiektu. Mówiąc o Ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wskazywał na te postanowienia prawa, które wymuszają na inwestorze dbałość o energooszczędność przekazywanych lokali. Za największe wyzwanie i szansę dla poprawy stanu energetycznego budynków uznał wchodzącą w życie 1 stycznia 2009 r. nowelizację ustawy Prawo budowlane. Nowelizacja ta wprowadza do polskiego porządku prawnego, a także do praktyk konsumenckich, świadectwa energetyczne dla budynków, zgodnie z unijną dyrektywą UE 2002/91/WE. „Najlepiej wydaną złotówką z budżetu państwa na efektywność energetyczną jest ta, która zostaje przeznaczona na wzrost świadomości racjonalnego wykorzystywania energii. Dlatego każde działanie ukierunkowane na pozyskiwanie zrozumienia dla tego typu zachowań jest tak istotne” powiedział Piotr Styczeń. Podsumowując swoje wystąpienie przypomniał o środkach, jakie w budżecie państwa na 2008 rok były przeznaczone na wspieranie przedsięwzięć termomodernizacyjnych, a także o malejącej dynamice ich wykorzystywania.
Konferencję zakończyła dyskusja, w trakcie której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami z dotychczasowych realizacji projektów w ramach polsko-niemieckiej współpracy, przedstawiali propozycje realizacji nowych zadań, a także zaapelowali o dalsze wsparcie dla osób i instytucji planujących inwestycje w efektywność energetyczną.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in