Elektroniczny dziennik budowy

29.10.2024

Dziennik budowy to ważny dokument urzędowy wymagany na każdej budowie. Zapisuje się w nim przebieg wszelkich robót budowlanych oraz zdarzeń zachodzących na placu budowy. Definicja prawna dziennika budowy i najważniejsze informacje są zamieszczone w art. 45 ustawy – Prawo budowlane.

 

Elektroniczny dziennik budowy funkcjonuje już od stycznia 2023 r., ale jego stosowanie jest wciąż dobrowolne. Dziennik budowy w postaci papierowej będzie dostępny do końca 2029 r. Na podstawie art. 47u Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane [1] (dalej: p.b.) zostało wydane Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy [2] dotyczące dziennika budowy w formie papierowej i elektronicznej, prowadzonego odrębnie dla każdego obiektu budowlanego.

 

Elektroniczny dziennik budowy

Fot. © Old Man Stocker – stock.adobe.com

 

>>> E-wniosek o pozwolenie na użytkowanie bez dosyłania papierowych dokumentów

>>> Umowa o roboty budowlane – pięć postanowień dla wykonawcy

>>> Kolejne zmiany w przepisach o budynkach i ich usytuowaniu

Dziennik budowy w praktyce

Zgodnie z art. 47a ust. 1 p.b. dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przeznaczony do rejestrowania przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych, mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości realizacji tych robót. O wydanie dziennika budowy występuje inwestor.

 

Organem właściwym do wydania dziennika budowy jest:

1) organ administracji architektoniczno-budowlanej;

2) organ nadzoru budowlanego – w przypadku robót budowlanych objętych decyzją o:

a) legalizacji budowy, o której mowa w 49 ust. 4 p.b.;

b) pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 4 p.b.

Wystąpienie o wydanie dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej następuje w systemie Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB).

 

System Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB)

Zgodnie z art. 47c ust. 3 p.b. dziennik budowy w postaci elektronicznej prowadzi się w systemie Elektroniczny Dziennik Budowy.

 

Mając na uwadze art. 45 ust. 1 p.b., przyjąć należy, że dziennik budowy jako urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót stanowi informację publiczną, albowiem dotyczy robót budowlanych związanych z wykonywaniem przez organ zadań publicznych.

 

Dokumentacja zaś procesu budowlanego obiektu, który był finansowany przez organ jako jego właściciela, zawiera informacje niezbędne z punktu widzenia funkcjonowania tego obiektu, a więc także o sposobie realizacji zadań gminy w zakresie powierzonych prawem zadań. Dokumentacja procesu budowlanego jest również informacją o działalności organów nadzoru budowlanego w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej. Możliwie szeroka dostępność danych i dokumentów przechowywanych w instytucjach publicznych jest traktowana jako jedna z istotnych gwarancji transparentności funkcjonowania instytucji publicznych. Gwarancje prawa dostępu do informacji mają przyczyniać się do pełnego informowania społeczeństwa o wszystkim, co dotyczy życia publicznego.

 

W dalszej części artykułu:

Wydanie dziennika budowy

Dziennik budowy – przepisy rozporządzenia

Wpisy w dzienniku budowy

Uwierzytelnianie i autoryzacja w systemie EDB

 

Cały artykuł dostępny jest w numerze 10/2024 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.

 

 

Przemysław Gogojewicz
Kancelaria Usług Prawnych Gogojewicz & Współpracownicy Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

 

 

 

Literatura
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 725).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in