Eksploatacja nowego złoża piasku w Kopalni Grudzeń Las

16.05.2017

Należąca do Grupy Atlas spółka Grudzeń Las na początku br. przystąpiła do rozpoczęcia wydobycia z nowego złoża. Wydobywane w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego surowce wykorzystywane są szeroko przez przemysł budowlany, odlewniczy czy szklarski na całym świecie.

Obejmujące obszar 60 ha złoże Unewel Zachód-Las to teren położony w bliskiej odległości od kopalni. W przeciwieństwie do innych złóż nie jest on własnością kopalni, ale jest dzierżawiony od Lasów Państwowych na podstawie wygranego przez spółkę Grudzeń Las postępowania przetargowego.

– Prowadzone od trzeciego kwartału ubiegłego roku prace pozwoliły na przygotowanie do wydobycia 7 ha z 60 ha pozyskanego w wyniku przetargu terenu. Obecnie trwa zbieranie i wywożenie nadkładu z 1/3 powierzchni. Dzięki temu odsłonimy złoże i przystąpimy do wydobycia najwyższej jakości „sypkiego złota”, na które tak oczekuje przemysł szklarskimówi Stanisław Śmiechowicz, prezes Zarządu Grudzeń Las.

Prace przygotowawcze obejmowały nie tylko teren samego złoża, ale również związane były z budową ciągów komunikacyjnych, pozwalających na nieuciążliwy dla mieszkańców okolicznych miejscowości transport surowca do kopalni. W tym celu, na terenach leśnych i należących do Grudzeń Las, zbudowano 4 km wewnętrznych dróg technologicznych. Do ich budowy i utwardzenia zużyto aż 13 tys. ton kruszywa.

 

 

– Budowa infrastruktury drogowej to jedno z podstawowych zadań, jakie spełnić musieliśmy w związku z wygraną w bardzo restrykcyjnym postępowaniu przetargowym. Dzięki temu nadkład, który obecnie zbieramy, jest transportowany do nieczynnych już złóż należących do kopalni i pozwala na ich rekultywację. Niespełna 50 000 m3 nawiezionej przez nas ziemi to doskonały dowód na to, że w przyrodzie nic nie giniemówi Grzegorz Kościerski, kierownik Ruchu Zakładu Górniczego kopalń Grudzeń Las.

Piaski złoża Unewel Zachód-Las, co potwierdzają przeprowadzone badania geologiczne, to produkty o bardzo wysokiej jakości. Pozbawione metali ciężkich i minerałów surowce II gatunku przeznaczone są do wykorzystania w przemyśle szklarskim.

– Wydobycie piasku ze złoża Unewel Zachów-Las szacowane jest na ok. 1 mln ton rocznie. Otwarcie złoża obejmującego 7 ha z dzierżawionych przez Grudzeń Las 60 ha to stabilne pozyskanie surowca przez 2–3 lata. Patrząc na dokumentację geologiczną jesteśmy pewni, że przez najbliższe 30 lat piasku najwyższej jakości nam nie zabrakniedodaje Tomasz Sztandera, kierownik Robót Górniczych kopalń Grudzeń Las.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in