Budynek dworca w Szczytnie to zabytek. Po modernizacji odzyska pierwotny wygląd. Planowane zakończenie prac to druga połowa 2020 roku.
Dworzec w Szczytnie – zakres modernizacji
Dworzec w Szczytnie jest objęty ochroną konserwatorską. Ze względu na jego walory architektoniczno-historyczne prace budowlane będą charakteryzować się ograniczoną ingerencją w strukturę zewnętrzną budynku. Zostanie odtworzony pierwotny wygląd budynku, ze szczególnym uwzględnieniem rekonstrukcji dachu. Zakres prac obejmie m.in. rozbiórkę wiatrołapu, zlikwidowanie lukarn, odtworzenie zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na dachu odtworzone zostaną lukarny z półokrągłymi oknami oraz wszystkie iglice łącznie z kominowymi. Wnętrze dworca zostanie częściowo przebudowane. Oprócz przestrzeni do obsługi pasażerów na dworcu będą znajdowały się powierzchnie przeznaczone do działalności komercyjnej, które zostaną wykończone w standardzie deweloperskim. Dzięki usunięciu barier architektonicznych obiekt będzie dostosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością.
Zobacz: Modernizacja linii kolejowej Szczytno – Ełk
Wygląd dworca w Szczytnie przed remontem. Fot, Goggle Street View
Unowocześnienie otoczenia dworca w Szczytnie
Renowacji zostanie poddana również wieża ciśnień stojąca wpobliżu, a otoczenie wokół dworca zostanie zagospodarowane na nowo. Znajdą się tam stojaki na rowery, parking z 30 miejscami postojowymi, w tym dwoma dla rodzin z dziećmi i jednym dla osób z niepełnosprawnościami, a także zatoka autobusowa oraz strefa Kiss&Ride.
Finansowanie remontu dwarca w Szczytnie
Dworzec w Szczytnie zostanie zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Modernizacja obiektu uwzględniona jest w Programie Inwestycji Dworcowych. Wartość inwestycji to 16,5 mln zł netto.
Dworzec w Szczytnie – wizualizacja
Otoczenie dworca w Szczytnie po modernizacji (wizualizacja)
MI, Polskie Koleje Państwowe S.A.
Zobacz: Magistrala Wschodnia. Modernizacja linii kolejowych