Dworzec w Kuźnicy Białostockiej zostanie przebudowany

16.04.2020

Kompleksową modernizację przejdzie dworzec w Kuźnicy Białostockiej. PKP SA podpisała umowę na wykonawstwo.

 

 

Umowa przewiduje przebudowę dworca w Kuźnicy Białostockiej wraz z jego otoczeniem. Głównym celem inwestycji jest polepszenie standardu obsługi podróżnych. Powstanie tu na nowo zaaranżowana, klimatyzowana poczekalnia, w której zostaną zamontowane nowoczesne tablice z informacjami dla podróżnych, a także nowy system informacji głosowej. W strefie obsługi podróżnych będą dostępne toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz kasy biletowe. Poza tym w obiekcie mieścić się będą pomieszczenia techniczne, a także biura Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej oraz PKP Cargo.

Dworzec w Kuźnicy Białostockiej po modernizacji będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki takim rozwiązaniom, jak likwidacja barier architektonicznych, budowa ścieżek dla osób niewidomych i niedowidzących, montaż map dotykowych, obniżenie okienka kasowego dla osób poruszających się na wózkach. Zwiększy się również poziom bezpieczeństwa budynku – zastosowane będą nowoczesne technologie: systemy monitoringu i kontroli dostępu, sygnalizacja włamania oraz napadu, a także rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

 

Czytaj także: Dworzec w Bolesławcu zostanie przebudowany

 

 

Renowację przejdzie fasada budynku, która zostanie podświetlona przez nową iluminację. W miejsce tynku pojawią się na niej panele systemowe. Wykonana będzie także termomodernizacja dworca – ocieplone elewacje i stropodach, zamontowane nowe okna o niskiej przenikalności cieplnej. Zostanie także zastosowane energooszczędne oświetlenie. Pozwoli to na ograniczenie negatywnego wpływu obiektu na środowisko.

Przebudowane będzie również bezpośrednie otoczenie budynku. Wymieniona zostanie nawierzchnia parkingu oraz chodniki, gdzie pojawią się ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących, uporządkowane zielone tereny, które urozmaici nowa mała architektura (ławki, kosze) oraz oświetlenie.

Koszt przebudowy dworca wyniesie ok. 17 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP SA i budżetu państwa. Jej zakończenie przewidziano na koniec 2021 r.

Modernizacja dworca w Kuźnicy Białostockiej jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023, który zakłada przebudowę lub budowę blisko 200 dworców kolejowych na terenie całego kraju.

 

Źródło: MI

 

Przeczytaj też: Dworzec w Białymstoku – nowoczesność i urok zabytku

Dworce w Dolinie Popradu – modernizacja i rozbudowa

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.