Architekt powinien się wyróżniać nie tylko inwencją twórczą i znajomością najnowszych trendów architektonicznych, ale także wysokim stopniem komunikatywności w kontaktach z klientami. Musi także posiadać odpowiednie narzędzia do pracy. Wśród nich nie powinno zabraknąć dobrej drukarki obsługującej format A3.
Dla 40% polskich firm papierowe dokumenty ciągle pozostają nieodłącznym elementem działalności. Najczęściej drukowane są dokumenty księgowe i logistyczne, ale nie tylko. Biura projektowe i architekci potrzebują często dobrej jakości wydruku formatu A3, ponieważ część klientów chce otrzymywać dokumentację w formie papierowej. Wiele takich biur i pracowni posiada urządzenia drukujące w formacie A3; większość z nich nie zamierza ich wymieniać w najbliższym czasie na drukarki A4. Co mają zrobić architekci, którzy chcieliby wyposażyć swoje pracownie w podobne urządzenia? Na jakie drukarki powinni się zdecydować?
Nowoczesna atramentówka nie gorsza niż laser
Architekt musi stawiać na najwyższej jakości urządzenia, jeśli chce uzyskać zadowalający efekt w postaci czytelnego wydruku nierzadko bardzo skomplikowanych planów budynków. W tej sytuacji naturalnym wyborem wydaje się drukarka laserowa. Od lat takie urządzenia są synonimem nowoczesności, znacznej szybkości drukowania i oszczędności przy dużej ilości wydruków. Architekt może z powodzeniem zdecydować się na przykład na model HP LaserJet MFP M436. Takie i podobne wielofunkcyjne urządzenia pozwalają nie tylko drukować dwustronnie, ale także skanować w formacie A3. Dzięki funkcjom sieciowym drukarki te mogą obsługiwać wiele komputerów, a także identyfikują nowe urządzenia.
Należy jednak podkreślić, że współczesne drukarki atramentowe niczym nie ustępują swoim laserowym odpowiedniczkom. Wysokiej jakości drukarka atramentowa z powodzeniem realizuje wszelkie zadania, które stawiane są urządzeniom drukującym w pracowniach projektowych. Przykładem jest urządzenie wielofunkcyjne HP PageWide Manager P77740dn, które pozwala na profesjonalne wydruki najwyższej jakości nawet w formacie A3; poza tym zostało zoptymalizowane pod kątem środowisk zarządzanych (co oznacza mniej koniecznych interwencji personelu). Tego rodzaju drukarki mogą konkurować z laserowymi dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii. Wzrost popularności „atramentówek” już od kilku lat jest zauważalny na całym świecie; ich rynek rośnie w tempie niemal 13% rocznie. W 2019 roku udział drukarek atramentowych w biznesie wyniesie prawdopodobnie co najmniej 34%. Dzięki takim drukarkom można zamieścić na papierze nie tylko materiały reklamowe, ale nawet bardzo precyzyjne schematy, plany i rysunki techniczne – nawet wtedy, gdy składają się nań najcieńsze linie. Oznacza to, że spełniają wszystkie warunki, jakich może oczekiwać architekt od drukarki w swoim biurze projektowym.
Nie zapominajmy o kosztach druku!
Nowoczesne drukarki atramentowe to nie tylko bardzo wysoka jakość drukowania. Niezwykle użyteczne są jeszcze dwie ich cechy: niskie koszty druku i bezpieczeństwo. Tutaj znowu można wrócić do wspomnianego wyżej atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego HP. Za jego pomocą można znacznie obniżyć cenę drukowania, ponieważ jedynymi materiałami eksploatacyjnymi w tym urządzeniu są tusze pigmentowe i papier, urządzenie pobiera również dużo mniej energii niż podobnej klasy model laserowy. Dodatkowo za ich pomocą można również skanować dokumenty A3 w jednym przebiegu.
Nie można również zapominać o kwestii bezpieczeństwa. Nowoczesne drukarki atramentowe potrafią wykrywać ataki hakerskie i zapobiegać im w czasie rzeczywistym; niektóre modele są nawet wyposażone w funkcję autonaprawy. Jeśli dodamy do tego jeszcze możliwość podłączenia drukarki do sieci bezprzewodowej czy drukowania z urządzeń mobilnych, okaże się, że tego rodzaju maszyny stają się ważnym wsparciem w pracy architekta.
Dawno już minęły czasy, gdy w pracowni architektonicznej najważniejsze były przybory kreślarskie i linijki. Dziś jej użytkownik stosuje najczęściej zaawansowane oprogramowanie do projektowania, które znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Nowoczesna drukarka A3 jest ważnym elementem wyposażenia takiego biura. Jednak tylko precyzyjne dobranie modelu, który łączy w sobie oszczędność druku, wysoką jakość i bezpieczeństwo pozwala na skuteczną optymalizację kosztów funkcjonowania pracowni bez obniżenia jakości świadczonych usług.