Polska Izba Inżynierów Budownictwa wykorzystując rozwój nowych technologii informatycznych udostępnia swoim członkom przydatne narzędzia i usługi wspomagające realizację ich spraw zawodowych.
Rozwój technologii informatycznej stworzył nowe możliwości rozwoju, wymuszając jednocześnie zmiany organizacyjne mające na celu poprawę jakości świadczonych przez administrację usług. Wizyta interesanta w urzędzie, dzięki sprawnemu systemowi identyfikacji, upowszechnieniu się podpisu elektronicznego i integracji aplikacji, nie musi być konieczna. Ponadto coraz częściej do dyspozycji interesantów udostępniane są usługi przydatne do realizacji spraw zawodowych czy też zdobywania nowych umiejętności. Polska Izba Inżynierów Budownictwa, wykorzystując również rozwój nowych technologii informatycznych, udostępnia swoim członkom przydatne narzędzia i usługi wspomagające realizację ich spraw zawodowych. Usługi udostępnione przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa to:
– zaświadczenia elektroniczne potwierdzające członkostwo w izbie,
– e-learningowy system wspomagający doskonalenie zawodowe,
– dostęp do biblioteki norm PKN.
Dostęp do powyższych usług ma każdy czynny członek samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, który aktywował konto w wewnętrznym portalu PIIB za pomocą loginu i hasła tymczasowego, przekazanego indywidualnie w korespondencji.
Elektroniczne zaświadczenia przynależności do izby
Od ponad dwóch lat członkowie izby mają możliwość uzyskiwania zaświadczeń elektronicznych potwierdzających członkostwo w izbie. Zaświadczenia elektroniczne tworzone są (generowane) automatycznie przez autorski system PIIB. Generowanie ich odbywa się zgodnie z rytmem opłacania składek członkowskich. Zaświadczenia dostępne są w postaci plików PDF, których treść zgodna jest ze wzorem tradycyjnych, papierowych zaświadczeń. Wszystkie elektroniczne zaświadczenia opatrzone są bezpiecznym kwalifikowanym podpisem cyfrowym przewodniczącego danej okręgowej izby lub innej upoważnionej osoby. Polska Izba Inżynierów Budownictwa, jako jedyna w kraju, wydaje na tak dużą skalę dokumenty w postaci zaświadczeń z w pełni wdrożonym kwalifikowanym podpisem cyfrowym. Członek samorządu, posługujący się elektroniczną postacią zaświadczenia, może z powodzeniem składać taki dokument w dowolnym urzędzie, a urząd ten nie ma prawa odmówić jego przyjęcia.
Dodatkowo, zaświadczenia elektroniczne zawierają unikalny kod weryfikacyjny, dzięki któremu istnieje możliwość potwierdzenia ich wiarygodności na stronie internetowej PIIB (www.piib.org.pl).
E-learning – system wspomagający doskonalenie zawodowe członków izby
Współdziałanie w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych jest jednym z ustawowych zadań nałożonych na samorząd zawodowy inżynierów budownictwa i zrzeszonych w nim członków. Szkolenia stacjonarne prowadzone na szeroką skalę przez okręgowe izby umożliwiają obecnie przeszkolenie – w różnym stopniu – około 30% członków.
Ta forma szkolenia, chociaż jest metodą efektywną, nie jest w stanie zapewnić możliwości podnoszenia kwalifikacji w sposób bardziej zindywidualizowany, w wybranym przez użytkownika miejscu i czasie. Powstałą lukę z pewnością mogą częściowo zapełnić szkolenia elektroniczne (e-learning), organizowane za pomocą współczesnych kanałów informacyjnych, w szczególności za pośrednictwem Internetu. Wprowadzenie e-learningu wiąże się z określonymi możliwościami i korzyściami, do których należy zaliczyć m.in.:
– relatywnie niskie koszty szkoleń, w szczególności uwzględniając potencjalną liczbę odbiorców;
– osoby szkolone mogą przystąpić do nauki w wolnej chwili, gdy dysponują wolnym czasem, bez konieczności specjalnego wyłączania się z codziennych czynności;
– indywidualne tempo nauczania – nauka odbywa się w tempie dostosowanym do indywidualnych potrzeb, możliwości i umiejętności osoby szkolonej, ponadto istnieje możliwość pominięcia znanych tematów lub poświęcenia większej ilości czasu na opanowanie tematów sprawiających trudności;
– ciągłość szkolenia – osoby szkolące się mają cały czas dostęp do materiałów będących przedmiotem szkolenia;
– szybka i łatwa dystrybucja szkoleń.
Z powodu tych niewątpliwych zalet izba wprowadziła rozwiązanie umożliwiające podnoszenie kwalifikacji zawodowych za pomocą szkoleń e-learningowych. Baza dostępnych szkoleń jest ciągle poszerzana i obecnie dostępne są dla członków izby następujące szkolenia e-learningowe:
– wprowadzenie do konstrukcji zbrojonych geosyntetykami;
– wprowadzenie do Eurokodów;
– kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych;
– zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w energię elektryczną. Dobór mocy źródeł zasilających – zagadnienia wybrane. Część I;
– kosztorysowanie robót budowlanych;
– wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach budowlanych na wysokości – rusztowania i podesty robocze, środki ochrony indywidualnej;
– konstrukcje drewniane – wymagania oraz podstawowe zasady projektowania i wykonawstwa;
– bezpieczeństwo i higiena pracy w budownictwie.
Biblioteka norm PKN
W wyniku podjętej współpracy pomiędzy Polską Izbą Inżynierów Budownictwa a Polskim Komitetem Normalizacyjnym członkowie izby uzyskali dostęp do zbioru polskich norm za pośrednictwem sieci Internet. Zakres udostępniania dotyczy zbioru norm określonych przez wyróżniki ICS 91 Budownictwo i materiały budowlane, ICS 93 Inżynieria lądowa i wodna oraz Polskich Norm zharmonizowanych do dyrektywy 89/106/EWG (materiały budowlane). Podpisana umowa gwarantuje także członkom izby dostęp do wszystkich aktualnych i wycofanych norm, przywołanych w aktach prawnych z różnego okresu, a związanych z budownictwem. Wynikiem tak zdefiniowanego zakresu jest prawie 6000 norm.
Od strony technicznej korzystanie z biblioteki norm PKN nie nakłada na użytkowników dodatkowych wymagań sprzętowych, a jedynie spełnienie dwóch warunków. Pierwszy związany jest z zabezpieczeniem plików norm przed nielegalnym powielaniem i aby go spełnić, należy zainstalować certyfikat zabezpieczający, udostępniony na portalu PIIB. Instalacja certyfikatu jest prosta i intuicyjna.
Dla osób, które nie czują się pewnie w obsłudze oprogramowania komputerowego, na portalu PIIB została zamieszczona instrukcja obrazująca czynności, jakie należy wykonać krok po kroku.
Drugi warunek dotyczy formatu szyfrowanego plików PDF, w jakim przechowywana jest treść norm. Aby spełnić ten warunek niezbędne jest zainstalowanie na komputerze bezpłatnego programu Acrobat Rea¬der firmy Adobe, który umożliwia przeglądanie zwartości plików PDF. Powszechność powyższego oprogramowania sprawia, że dla większości użytkowników ten warunek jest spełniony. Nieliczna grupa osób, która nie posiada stosownego oprogramowania, może je pobrać ze strony internetowej firmy Adobe (http://get.adobe.com/reader/). Należy się również upewnić, że przeglądarka internetowa używa programu Acrobat Reader jako domyślnego programu do otwierania dokumentów PDF. Dotyczy to w szczególności użytkowników przeglądarek Chrome i Mozilla Firefox. Użytkownicy przeglądarki Internet Explorer nie powinni napotkać dodatkowych problemów z przeglądaniem plików PDF z normami PKN.
Szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji certyfikatu zabezpieczającego i sprawdzenia ustawień przeglądarek internetowych Chrome i Mozilla Firefox członkowie izby mogą uzyskać na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa pod adresem: http://www.piib.org.pl/pomoc.
W przypadku problemów z dostępem do portalu PIIB bądź obsługą udostępnionych usług, członkowie izby mają możliwość skorzystania z telefonicznego lub e-mailowego wsparcia technicznego udzielanego przez pracowników Krajowego Biura PIIB i okręgowych izb inżynierów budownictwa.
Adam Kuśmierczyk