Drewniany wieżowiec Hypérion

17.07.2019

Ściany z drewna, ogrody na dachach, niskoemisyjne materiały i rozwiązania. To wyróżniki wieżowca mieszkalnego Hypérion.

 

Budowę wieżowca Hypérion rozpoczęto we Francji w centrum Bordeaux wiosną 2019 roku. Drewniany wieżowiec zostanie realizowany w technologii BIM, która łączy wizualizację 3D z interaktywną bazą danych o budynku. Trzon wieży oraz trzy pierwsze poziomy wykonane będą z betonu, natomiast ściany – z klejonego drewna. Dzięki temu konstrukcja będzie lekka, a masywne ściany nośne staną się zbędne. Pozwoli to na stosunkowo łatwe, znaczne przekształcanie przestrzeni wieżowca podczas jego użytkowania.

 

Zobacz też: Ekologiczny biurowiec .BIG gotowy

 

Drewniany wieżowiec Hypérion – podstawowe informacje

Osią Hypérion Tower stanie się wewnętrzna pionowa ulica, skupiająca wokół siebie otoczone zielenią mieszkania – apartamenty. Zaplanowano tu 176 mieszkań, przy czym 114 z nich trafi na rynek komercyjny, a 62 mieszkania zostaną sprzedane właścicielom społecznym.

Kompleks Hypérion Tower to:

  • dwa budynki mieszkalne ze 176 mieszkaniami, rozmieszczonymi w drewnianej 18-kondygnacyjnej wieży o powierzchni 7000 m2 oraz w dodatkowym 9-kondygnacyjnym budynku,
  • budynek biurowy o powierzchni 5000 m2 liczący 9 kondygnacji,
  • parking.

 

Zielony wieżowiec Hypérion

Hypérion to przykład budownictwa nowej generacji, o bardzo niskiej emisji CO2. W szkielecie wieżowca zdecydowano się zastosować drewno – materiał odnawialny, który emituje 25% mniej CO2 w trakcie realizacji prac konstrukcyjnych w porównaniu do podobnego rozwiązania z betonu. Dzięki temu zminimalizowany zostanie negatywny wpływ budowy na środowisko naturalne. Kompleks Hypérion wpisuje się również w inicjatywę na rzecz oszczędzania energii, której celem jest obniżenie o połowę śladu węglowego w nowych budynkach – realizacje te oznakowane są "Bbio -20%” (efektywność energetyczna wyższa o 20% od wymaganej przez obowiązujące normy) i BBCA ("Bâtiment Bas Carbone"), co potwierdza stosowanie niskoemisyjnych materiałów i rozwiązań przy projektowaniu, budowaniu bądź remoncie i późniejszej eksploatacji budynku. Wszystkie budynki z kompleksu Hypérion będą miały certyfikat NF Habitat HQE 9*.

 

Proekologiczny charakter tej realizacji dodatkowo podkreśli roślinność – na dachu zaplanowano przestrzeń dla ogrodów społecznych. W niedostępnych częściach dachu zaprojektowano dzikie ogrody.

 

 

Zobacz: Zielone budynki w liczbach. Raport 2019

 

Wieżowiec Hypérion zaprojektował architekt Jean-Paul Viguier. Prace budowlane mają zakończyć się we wrześniu 2020 r. Lokale wykonane techniką tradycyjną powinny zostać oddane do użytku w styczniu 2021 r. Oddanie do użytku Hypérion Wood Tower zaplanowane zostało na maj 2021 r. Wieżowiec buduje firma Eiffage Construction. Projekt prowadzony jest przez Eiffage Immobilier.

 

* NF Habitat HQE to system certyfikacji całych budynków mieszkalnych bądź samych mieszkań pod kątem poszanowania środowiska naturalnego, jakości życia i efektywności ekonomicznej. Certyfikacja dokonywana jest na etapie prowadzenia prac budowlanych lub renowacyjnych oraz później w trakcie eksploatacji. Ocena 9 oznacza osiągnięcie poziomu doskonałości. Maksymalna liczba gwiazdek to 12.

 

Eiffage

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in