Firma NGR Technologie wprowadza na rynek pierwsze na świecie ekologiczne bramy przeciwpożarowe serii MOSQUITO, których nietypowa konstrukcja wykonana jest z drewna.
Pomysł na drewnianą konstrukcję jest wynikiem długich poszukiwań materiałów konstrukcyjnych, które mogłyby zastąpić powszechnie wykorzystywaną stal. Obecne ceny tego surowca, a także skomplikowany sposób obróbki dyskwalifikują go jako odpowiedni komponent do produkcji innowacyjnych i atrakcyjnych cenowo bram. Z kolei drewno, dzięki zdecydowanie łatwiejszym metodom kształtowania pozwala na wykonanie niewielkim kosztem praktycznie dowolnego elementu konstrukcyjnego.
Do produkcji bram MOSQUITO wykorzystuje się najwyższej jakości drewno o odpowiednich parametrach wilgotności, elastyczności i wytrzymałości. Podlega impregnacji specjalnymi środkami zapewniającymi ochronę przed wysoką temperaturą i płomieniami. Tak przygotowany element w wysokiej temperaturze nagrzewa się zaskakująco wolno, a co najważniejsze spala się wyłącznie na powierzchni, pozostawiając rdzeń nienaruszonym.
Ponadto blacha stalowa, z której są wykonane standardowe bramy przesuwne, pod wpływem wysokiej temperatury poddaje się deformacji. Może to w skrajnych przypadkach, podczas gwałtownego rozprzestrzeniania się pożaru i szybkiego wzrostu temperatury, prowadzić do rozszczelnienia się bramy. Dzięki zastosowaniu drewna taka obawa nie występuje – mówi Tomasz Wypchlak, dyrektor Działu Badań i Rozwoju NGR Technologie.
Cały projekt z założenia miał być ekologiczny nie tylko z perspektywy samego produktu, ale także jego produkcji. Wszystkie komponenty bramy podlegają w 100% recyklingowi. Przeprowadzone próby ogniowe w laboratorium Instytutu Techniki Budowlanej nie wykazały emisji żadnych substancji toksycznych. Sama technologia produkcji bram seriiMOSQUITO jest bezodpadowa, a zracjonalizowane procesy produkcyjne pozwalają zminimalizować zużycie energii elektrycznej.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnej linii technologicznej firma NGR Technologie nie przewiduje ograniczeń produkcyjnych. Moce przerobowe pozwalają na wykonanie kilku tysięcy bram rocznie,bez konieczności reorganizacji systemu produkcyjnego. Badania rynku i wywiad przeprowadzony przez niezależne instytuty badawcze pozwalają ocenić, że bramy MOSQUITO mogą przejąć 80% krajowego rynku przesuwnych bram przeciwpożarowych w klasie EI30, EI60 (odporność i szczelność ogniowaprzez 30 i 60 minut).
Trzeba koniecznie podkreślić jeszcze jedną cechę bram serii MOSQUITO. Poszycie blatów z płyt mineralnychumożliwia wykończenie ich powierzchni zgodne z malowaniem ściany. Istnieje również możliwość zastosowania nietypowych wykończeń, np. ozdobnego kamieniai różnego rodzaju laminatów, co na pewno będzie ogromną zaletą dla architektów i jednocześnie inspiracją dla nowych, nietypowych projektów. Po raz pierwszy bramy przeciwpożarowe mogą być wykorzystane do czegoś więcej niż tylko ochrony. Na co dzień mogą stanowić np.powierzchnię reklamową – podsumowuje Damian Wartecki.