Dotację na proekologiczne rozwiązania grzewcze w Krakowie

10.02.2011

Powietrze w Krakowie należy do najbardziej zanieczyszczonych w Polsce, a dużym stopniu winę za to ponoszą piece węglowe.

Zbyt duże stężenie pyłu PM 10, który zawiera związki siarki, azotu i cząsteczki organiczne, zagraża zdrowiu osiadając na ścianach pęcherzyków płucnych.

Normy dopuszczają stężenie pyłu w powietrzu do 50 mikrogramów na metr sześcienny. W Krakowie ta wartość jest przekraczana o 400% ! Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wiele pieców węglowych, którymi nadal ok. 30 tys. mieszkańców mieszkańcy ogrzewa swoje mieszkania.

Władze miast przygotowują program dopłat (dotacji) do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne: gazowe, elektryczne i olejowe. Ułatwione będą również starania o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na dofinansowanie dla modernizujących ogrzewanie w 2011 r. przeznaczone jest 1,5 mln zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.