Dolnośląski Festiwal Budownictwa

06.09.2016

W 2016 r. Wrocław, stolica Dolnego Śląska, nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (drugim miastem noszącym w tym roku ten tytuł jest San Sebastian w Hiszpanii).

Europejska Stolica Kultury (ESK) to miasto wybrane przez Unię Europejską, które na jeden rok staje się kulturalnym centrum Europy i ma szansę zaprezentowania nie tylko swojego potencjału kulturalnego, ale także potencjału regionu i całego kraju.

Pomysł, by użyć kultury do głębszego zintegrowania Europejczyków, zrodził się w 1985 r. (pierwszą Europejską Stolicą Kultury były Ateny). Przeprowadzone przez Komisję Europejską badania wykazały, że idea ESK wywiera korzystny wpływ na rozwój kultury i turystyki w poszczególnych miastach, a także, co bardzo ważne, wyzwala społeczną energię, poczucie dumy i współodpowiedzialności wśród mieszkańców nominowanych miejscowości.

 

Rejs po Odrze (fot. E. Hotała)

 

Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa postanowiła włączyć się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu organizując cykl wydarzeń kulturalnych pod nazwą Festiwal Budownictwa. Przygotowaniem festiwalu zajmował się powstały pod koniec 2015 r. zespół ds. związanych z obchodami ESK Wrocław 2016, kierowany przez Rainera Bullę. Honorowy patronat nad festiwalem objął prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, JM Rektor Politechniki Wrocławskiej.

 

W Dolinie Pałaców i Ogrodów (fot. D. Bator)

 

Festiwal przebiegał pod hasłem „Odbudowa i budowa. Tradycja, postęp i innowacyjność”. Jego celem było między innymi pokazanie wielkiego wkładu inżynierów budownictwa w tworzenie dzisiejszego obrazu Wrocławia i Dolnego Śląska, w odbudowę zrujnowanych obiektów z zachowaniem tradycji oraz wznoszenie nowych budowli zgodnie z postępem i duchem czasu. Festiwal rozpoczął się 7 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu koncertowym wykonaniem „Tristana i Izoldy” Richarda Wagnera. Członkowie DOIIB zwiedzali Panoramę Racławicką, Afrykarium we wrocławskim ZOO, Zakład Produkcji Wody i Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, a także odbyli rejs po Odrze, podziwiając niezwykłe wrocławskie mosty i urządzenia hydrotechniczne – imponujące dzieła sztuki inżynierskiej. Mogli również obejrzeć pokaz filmów krótkometrażowych i starych kronik filmowych o odbudowie Wrocławia, a także uczestniczyć w koncertach w klubie muzycznym „Stary Klasztor” i przy Hali Stulecia. W centrum Wrocławia zorganizowano również wystawę plenerową „Wrocław – Odbudowa – Budowa” oraz konkurs fotograficzny „Budowle Dolnego Śląska 2005-2016″. Festiwal zakończy Gala Inżynierska, zaplanowana na 14 września w Centrum Sztuki „Impart”. Zainteresowanie festiwalem jest bardzo duże. Było tak wielu chętnych, że niektóre z wycieczek trzeba było powtarzać.

 

Agnieszka Środek

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in