20 lutego br. prof. Stanisław Kuś, jeden ze współtwórców samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, otrzymał honorowy tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej. W uroczystości uczestniczył Andrzej R. Dobrucki – prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Ceremonia nadania tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej profesorowi Stanisławowi Kusiowi, wybitnemu naukowcowi i projektantowi konstrukcji budowlanych, odbyła się podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej. Uczestniczyli w niej znamienici goście reprezentujący m.in. władze państwowe i samorządowe oraz polskie uczelnie techniczne. W uroczystości wziął udział Andrzej R. Dobrucki – prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Janusz Detyna – przewodniczący Okręgowej Rady Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Podczas oficjalnej części uroczystości Andrzej R. Dobrucki, gratulując prof. Stanisławowi Kusiowi nadania honorowego tytułu, wręczył Profesorowi pamiątkowy adres gratulacyjny w uznaniu zasług na rzecz samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.
Profesor Stanisław Kuś jest bowiem nie tylko cenionym naukowcem i projektantem konstrukcji budowlanych, ale także intensywnie pracował nad utworzeniem w Polsce samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Był przewodniczącym pierwszego Komitetu Organizacyjnego Izby Inżynierów Budownictwa, powołanego do życia Zarządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 maja 2001 r. Delegatem Mazowieckiej OIIB na I Krajowy Zjazd samorządu zawodowego inżynierów budownictwa oraz członkiem Krajowej Rady PIIB w kadencji 2002?2006.
Senat Politechniki Rzeszowskiej przyznał profesorowi Stanisławowi Kusiowi honorowy tytuł Doktora Honoris Causa na wniosek Rady Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska tej uczelni. Z Politechniką Rzeszowską S. Kuś związany jest od 1976 r. i pełnił w niej trzykrotnie funkcję rektora. Był także kierownikiem Katedry Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Jest autorem i współautorem wielu projektów budowli użyteczności publicznej. Są to m.in. obiekty sportowe ROSiR, hala „Oliwia” w Gdańsku, Stadion Narodowy w Aleppo w Syrii, hale AWF w Warszawie, hala widowiskowa „Spodek” w Katowicach, „Podpromie” w Rzeszowie. Za wybitne osiągnięcia twórcze w działalności inżynierskiej, badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej otrzymał kilkadziesiąt nagród i odznaczeń: państwowych, resortowych, regionalnych i uczelnianych.
Źródło: PIIB