Po pozytywnych danych dotyczących wzrostu PKB i inwestycyjnym odbiciu w 2017 r., GUS podał, że produkcja budowlano-montażowa była w styczniu br. wyższa o 34,7% niż przed rokiem.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych kształtowała się na poziomie wyższym o 30,7% w porównaniu ze styczniem 2017 r. i była największa w skali roku od 2007 r. Wszystkie działy budownictwa odnotowały w styczniu 2018 r. wzrost produkcji:
- podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków – o 38,0%;
- jednostki zajmujące się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 36,9%;
- jednostki, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 27,6%.
– Do wzrostu produkcji budowlano-montażowej najbardziej dołożyły się przedsiębiorstwa zajmujące się budownictwem mieszkaniowym. Te dane korespondują z tym, co wiemy o rynku mieszkaniowym. W zeszłym roku oddano do użytkowania prawie 180 tys. mieszkań, czyli 4,6 na 1000 mieszkańców. To najwyższy wynik po 1990 r. Dobrą koniunkturę potwierdzają dane o liczbie pozwoleń na budowę wydanych w ciągu ostatniego roku. Liczba ta wzrosła o 18,5% – wydano ich przez 12 miesięcy aż 256,5 tys. – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że duży udział we wzroście produkcji budowlano-montażowej mają inwestycje realizowane z pomocą środków unijnych. – W ramach tylko jednego, największego w UE programu operacyjnego – Infrastruktura i Środowisko – realizowanych jest ponad 1,5 tys. inwestycji o wartości 130 mld zł. To drogi, koleje, kanalizacja, oczyszczalnie ścieków, czyli wszystko to, co decyduje o wyniku produkcji budowlano-montażowej. – ocenił Kwieciński.
– Oczekujemy, że dane dotyczące kolejnych miesięcy powinny podtrzymać ten pozytywny trend. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że przyspieszenie ma bardzo szeroki zakres i obejmuje wszystkie działy budownictwa. – zapowiedział minister. Zwrócił także uwagę, że wiele inwestycji drogowych i kolejowych w tej perspektywie unijnej realizowana jest w systemie projektuj i buduj. – A to oznacza, że wiele robót jest w toku lub jeszcze przed nami. W naszej ocenie dynamika produkcji budowlano-montażowej w pierwszym kwartale 2018 r. będzie na zbliżonym poziomie. – skomentował.
W ocenie Kwiecińskiego przedsiębiorcy doceniają dobry klimat inwestycyjny i dobre wyniki gospodarcze Polski. Według badań PAIH klimat inwestycyjny zagraniczne firmy oceniły najwyżej od ponad dekady.
Źródło: MIiR