Detekcja gazów toksycznych, wybuchowych i… nietypowych

03.12.2015

Spośród kilkunastu tysięcy dostaw i instalacji systemów detekcji gazów toksycznych i wybuchowych, jakie wykonaliśmy, dwie pozostaną w naszej pamięci dłużej.

Pierwsza z nich to detekcja ga­zów kopalnianych (raczej poko­palnianych), tj. CO, CO2, CH4, O2, w pięknym, nowocześnie zaprojektowanym i wykończonym z wielką dbałością o architektoniczne secesyj­ne szczegóły obiekcie kultury „Stara Kopalnia”, powstałym w zrewitalizowanej, zamkniętej wałbrzyskiej kopalni KWK Julia.

Udostępniane tam do zwiedzania frag­menty starej kopalni, tj. nadbudowa sztolni oraz fragment chodnika, mu­siały być zabezpieczone detekcją ga­zów zgodnie z surowymi zaleceniami projektanta i nadzoru inwestorskiego. Tak też się stało. Powstał nowoczesny, zakończony wizualizacją, wielopunktowy system detekcji gazów, który bę­dzie chronił zwiedzających i personel przez wiele lat.

Druga grupa naszych ciekawych, sta­nowiących duże wyzwanie techniczne i organizacyjne realizacji to kilka instala­cji w laboratoriach uczelnianych i usłu­gowych.

Kolejno dostarczaliśmy urządzenia na­szej produkcji lub wykonywaliśmy insta­lacje detekcji gazów „pod klucz” wraz z dokumentacją m.in. do inwestycji: Centrum Energetyki AGH, I.C.P i T. Zwierząt U.P w Lublinie, Laboratoria Uniwersytetu Białostockiego, Technopolis Politechniki Wrocławskiej, Labora­torium ABB w Krakowie, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (budynki 9 i 9A). Największym wyzwaniem okazały się dwie ostatnie instalacje w EIT+. Z ra­cji specyfiki planowanych badań labora­toria zostały wyposażone w różnorod­ne gazy techniczne, gazowe czynniki chłodnicze i gazy szlachetne oraz obo­jętne, także niewykrywalne technikami detekcji punktowej. W budynku 9A za­stosowano kilkaset detektorów takich gazów, jak SF6, H2, C3H8, CH4, NH3, SO2, CL2, CO, O2, BCL3, SiCL4, SiH4, a w stosunku do gazów niewykrywalnych tą metodą (azot, argon, itp.) – detektory ubytku tlenu.

 

  

                              Centralka modularPAG-60              Dwugazowy detektor DUOmaster® O2/CO2

 

Detektory połączono w system po­przez centralki DINster 3xRS, magi­stralą RS-485 i protokołem modus RTU do systemu BMS. System steruje sygnalizatorami optycznymi/akustycznymi, wentylacją i zaworami instalacji gazów technicznych.

W zakończonej niedawno instalacji de­tekcji gazów technicznych w budynku 9 zaprojektowano i wykonano, oparty na dwugazowych detektorach DUOmaster®O2/CO2, detektorach tlenu EurOx® oraz wodoru EXpert®G/E/H2 połączo­nych centralkami, modularPAG-60. System wysterowuje zawory gazów technicznych, uruchamia wentylację i sygnalizację optyczno-akustyczną. Urządzono tu dwa stanowiska wizu­alizacji systemu detekcji w programie PAGview.

 

Mirosław Stecuła

Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Pro-Service® sp. z o.o. w Krakowie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in