Demonstrator technologii w Mysłowicach – modułowe budownictwo wielorodzinne

12.09.2022

Demonstrator technologii, jaki ma zostać zrealizowany w Mysłowicach, to budowa ekologicznego i dostępnego kosztowo obiektu wielorodzinnego w technologii modułowej 3D.

 

Demonstrator technologii

 

Demonstrator technologii w Mysłowicach zostanie zrealizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”. Będzie to innowacyjny, wielorodzinny budynek zaprojektowany w technologii modułowej 3D. Prace B+R nad projektem rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Ich podstawowym celem było opracowanie wielorodzinnego, efektywnego energetycznie budynku modułowego, który ma posłużyć za gotowy model do wdrożenia dla samorządów w całym kraju.

Demonstrator technologii w Mysłowicach będzie zlokalizowany przy ul. Karola Miarki. Budynek liczący cztery kondygnacje ma mieć 27 mieszkań o powierzchni od 45 do ponad 60 m². Jego konstrukcja nośna zostanie oparta na profilach stalowych, a do stworzenia bryły wyprodukowanych zostanie 56 modułów stanowiących ponad 90% kubatury całego budynku. Moduły powstaną w fabryce polskiej spółki DMDmodular.

 

Demonstrator technologii

 

Gotowe, wykończone i wyposażone moduły przywiezione zostaną z zakładu na plac budowy, gdzie zostaną zmontowane w jedną całość. Proces ten, łącznie ze wszystkimi dodatkowymi pracami realizowanymi w systemie tradycyjnym (m.in. fundamenty, klatka schodowa, zagospodarowanie terenu wraz z parkingami), potrwa ok. 3 miesiące. Pozwoli to nowym lokatorom na szybkie wprowadzenie się do mieszkań.

W budynku mają być zastosowane zrównoważone technologie, które wpłyną zarówno na komfort użytkowania, jak i na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, m.in. możliwe będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z gruntu oraz słońca, odzyskiwanie energii cieplnej ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku. Efektywne gospodarowanie wodą szarą i opadową będzie pozwalało m.in. na zużywanie jej na potrzeby techniczne oraz nawadnianie zielonego otoczenia.

 

Demonstrator technologii

 

Projekt jest efektem pracy zespołu naukowców, projektantów i technologów skupionych wokół konsorcjum badawczo-rozwojowego DMD-M, na którego czele stoi DMDmodular Sp. z o.o. Pozostałymi członkami konsorcjum są Politechnika Krakowska oraz Lightoffo Sp. z o.o. Kierownikiem konsorcjum jest dr inż. arch. Ewelina Woźniak-Szpakiewicz. Koszt finansowanej z funduszy unijnych budowy obiektu w Mysłowicach wynosi blisko 17 mln zł. Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano na I kwartał 2023 r.

 

Czytaj także:

Budownictwo modułowe – zastosowanie, zalety, rodzaje systemów

Budynki modułowe prefabrykowane

Domy jednorodzinne prefabrykowane od A do Z

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in