Częstochowa Główna – znamy projekt

10.01.2020

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną dworca Częstochowa Główna wraz z jego najbliższym otoczeniem. Ma powstać prosty w formie pasaż nad torami oparty od stron zachodniej i wschodniej na przeszklonych prostopadłościanach, w których znajdą się nowoczesne funkcje obsługi pasażerów.

 

 

Konkurs na projekt Częstochowy Głównej został ogłoszony przez PKP S.A. przy udziale SARP Częstochowa, Urzędu Miasta Częstochowa i PKS Częstochowa S.A. Spośród 23 prac wybrano projekt przygotowany przez zespół pracowni toprojekt Marek Wawrzyniak (Rybnik), NStudio (Paryż) i Studio Antonini (Paryż). Realizacja tej koncepcji umożliwi utworzenie centrum przesiadkowego w rejonie dworca PKP także dla pasażerów miejskich linii autobusowych oraz dalekobieżnych i lokalnych linii PKS.

Nowe budynki Częstochowy Głównej

Projekt architektoniczny przewiduje powstanie w miejscu obecnych pawilonów wschodniego i zachodniego dwóch nowych, przeszklonych budynków. W części wschodniej na parterze znajdą się kasy biletowe, informacja, punkt wynajmu samochodów, automaty biletowe, toalety oraz zejścia do przejścia podziemnego. Na poziomie pasażu górnego (piętro) zostaną ulokowane poczekalnia, restauracja, miejsce zabaw dla dzieci, księgarnia, kaplica i drugi zespół toalet. Ostatnia kondygnacja skryje pomieszczenia techniczne i administracyjne. Natomiast w części zachodniej znajdą się m.in. mała poczekalnia, biletomaty i toalety. Pasaż nad torami pełnić będzie funkcję handlową.

W sąsiedztwie stacji zaplanowano też wieżę zegarową, która stanowić będzie nawiązanie do podobnej wieży istniejącej kiedyś przy zlokalizowanym po wschodniej stronie dawnym dworcu kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Przeczytaj też: 9 dworców w ramach programu Innowacyjne Dworce Systemowe

 

 

Fasada „w ruchu”

Elewację Częstochowy Głównej od części wschodniej będą tworzyły paskowany, biało-czarny prostopadłościan części górnej oparty na szklanej ciemnej części dolnej i nowa wolno stojąca wieża. Wieża będzie obłożona mlecznym szkłem, które odbija światło dzienne, a nocą może być podświetlane od wewnątrz. Natomiast fasada części zachodniej pokryta zostanie w górnej części metalowymi refleksyjnymi panelami. Ma to wprowadzić grę świateł, która „odmaterializuje” obiekt i da wrażenie liniowego ruchu, który jest kwintesencją kolei.

Nowy projekt otoczenia Częstochowy Głównej

Zwycięska koncepcja zakłada również zagospodarowanie terenu w okolicy dworca, które mogłoby zostać zrealizowane w drugiej fazie projektu, a część rozwiązań komunikacyjnych nawet w pierwszej. Istotnym założeniem jest przesunięcie węzła przesiadkowego bliżej części zachodniej nowego dworca.

Pojawia się także szansa na uporządkowanie pasa drogowego ul. Orzechowskiego poprzez utworzenie zachodniej pierzei.

 

Kolejnym krokiem rozpoczętego procesu inwestycyjnego będą negocjacje z pracownią architektoniczną w celu opracowania projektów budowlanego i wykonawczego. Następny to przystąpienie do przebudowy dworca w ramach Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A. na lata 2016–2023.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Czytaj też: Nowe linie kolejowe: Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk, Opole. Plany

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in