CO2: potrzeba przełomu negocjacyjnego, wyzwania dla Polski

14.07.2008

To tytuł debaty, zorganizowanej przez PROCESY INWESTYCYJNE Sp. z o.o.  i  FORUM CO2 BRANŻOWYCH ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH, która odbyła się 11 lipca br. w Centrum Prasowym PAP.

Prof. Krzysztof Żmijewski podczas debaty
 {wmv}zmijewski{/wmv}

Prof. Jerzy Buzek podczas debaty
 {wmv}buzek{/wmv}

Dyrektor Tomasz Chruszczow podczas debaty
{wmv}chruszczow{/wmv}

Dyskusje otworzyła i moderowała Prezes Zarzadu firmy Procesy Inwestycyjne Sp. z o.o.,Marina Coey. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób. Spotkanie miało charakter dyskusji na bazie krótkich wypowiedzi zaproszonych gości.
W debacie m.in. wzięli udział: Olaf Kopczyński  –  2 Sekretarz Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej, Główny Negocjator ds. CO2, Prof. Jerzy Buzek –  Poseł do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Chruszczow – Dyrektor Biura, Związek Pracodawców „Polskie Szkło”,dr Andrzej Kassenberg –  Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju;   Janusz Moroz – Członek Zarządu ds. Handlu, RWE Stoen S.A..

{mospagebreak}
Celem Europy jest obecnie zostać światowym liderem w ograniczaniu emisji CO2. Właśnie z tego powodu opracowany został Pakiet Energetyczno-Klimatyczny (3×20). Polskie władze zgadzają się z ideą Pakietu i koniecznością walki ze zmianami klimatycznymi, jednak drogi do osiągnięcia celu zaproponowane prze KE mogą być dla nas bardzo trudne do przejścia. Zaproponowane mechanizmy odbiją się negatywnie na wszystkich gałęziach gospodarki, a przede wszystkim na poziomie życia mieszkańców. Czy możemy jakoś temu zaradzić. Jakie środki możemy przedsięwziąć?
KE powinna zmodyfikować swoje sztywne stanowisko i dać czas krajom o bardziej nawęglonych gospodarkach na przystosowanie się do nowych wymogów. Bez tego, gospodarki części państw członkowskich mogą zostać wyniszczone (ceny prądu mogą wzrosnąć nawet o 100%). Mamy prawo oczekiwać fundamentalnej zasady Unii, jaką jest podział obciążeń wynikających z regulacji unijnych, proporcjonalnie do możliwości gospodarek państw członkowskich. Drugiej strony konieczne jest przeprowadzenie akcji służącej zwiększeniu świadomego, oszczędnego i racjonalnego zużycia energii elektrycznej, w czym pomogłoby także wdrożenie nowych technologii informatycznych.
Konkurencja przy zakupie uprawnień będzie ogromna. Polskie władze nie mogą się wycofać z walki o zmiany i muszą wyciągnąć wnioski na przyszłość. Polska gospodarka i rząd powinny się zjednoczyć i wypracować wspólne stanowisko. Organizowana debata jest próbą przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych w obszarze m.in. konsekwencji gospodarczych, społecznych i politycznych dla Polski i innych nowych członków Unii (UE – 12) ; np. wzrost „niskiej” emisji, carbon leakage, bezrobocie, emigracja itp. (materiały z debaty)

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in