Co jest istotne przy wyborze kurtyn dymowych?

13.11.2013

Po zaostrzeniu prawa w 2009 r. producenci biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych rozpoczęli prace nad wprowadzeniem do swojej oferty innowacyjnych rozwiązań uwzględniających nowe wytyczne. Duży nacisk zaczęto kłaść, nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa i spełnienie wymogów, ale także funkcjonalność.

Główne zadanie kurtyn dymowych to kontrola rozprzestrzeniania się dymu i gorących gazów w czasie pożaru przez tworzenie sztucznych barier oraz zbiorników. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Należy pamiętać jednak, że podział i klasyfikacja kurtyn to zagadnienie niezwykle skomplikowane i dlatego ważne jest, aby wybrać rozwiązanie odpowiednie do warunków panujących w danym obiekcie, biorąc pod uwagę temperaturę występującą podczas pożaru, intensywność jej wzrostu i określenie parametrów materiału kurtyny dymowej – klasa D czy DH. Często produkty ochrony przeciwdymowej muszą być montowane w miejscach, gdzie dla celów oddymiania zainstalowano wentylatory oddymiające. Podciśnienie wytworzone przez te urządzenia potrafi kurtynę znacznie odchylić od pionu lub ją wybrzuszyć, a powstałe w efekcie szczeliny całkowicie niwelują sens ich stosowania. W takich przypadkach dobrze sprawdza się kurtyna Marc-Kd, która dzięki swojej budowie może być stosowana w miejscach, gdzie występują przeciągi i istnieje ryzyko naporu wiatru. Badanie symulujące obciążenie na taką okoliczność potwierdziło wyjątkowość tego produktu.
W razie wątpliwości co do wyboru kurtyn dymowych warto zwrócić się do producenta, który często oferuje nie tylko gotowe rozwiązania, ale także pomoc w projektowaniu indywidualnych rozwiązań w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, uwzględniających aktualne warunki zabudowy.

 

Wypowiedź eksperta

mgr inż. Zenon Małkowski
prezes firmy Małkowski-Martech SA
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in