Temat tegorocznej XV edycji konferencji naukowo-technicznej w Ciechocinku (21–23 października br.) brzmiał: „Wycena i kontrola kosztów w procesie inwestycyjnym – zarządzanie kosztami inwestycji budowlanych w zamówieniach publicznych”.
Tym razem Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja” organizował ją wspólnie z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa, Izbą Projektowania Budowlanego, Stowarzyszeniem Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców SIDIR oraz Komitetem Ekonomiki Budownictwa PZITB. Wzięło w niej udział ponad 100 osób, które reprezentowały zarówno inwestorów publicznych, jak i prywatnych wykonawców, biura projektowe i kosztorysowe, a także firmy doradcze oraz instytucje finansowe.
Podczas konferencji omówiono tak ważne zagadnienia, jak: system zarządzania projektem na poszczególnych etapach realizacji inwestycji, ryzyka i ich ocena, wybór partnera prywatnego do realizacji zadań publicznych (w ramach koncesji na roboty budowlane oraz partnerstwa publiczno-prywatnego), szacowanie wartości zamówień publicznych oraz rozliczanie przedsięwzięcia inwestycyjnego.
Od lewej: prezes OWEOB Promocja mgr inż. Andrzej Górniecki, dyrektor Departamentu Kontroli Zamówień Urzędu Zamówień Publicznych Emilia Grabala, prof. dr hab. Andrzej Borowicz
Bohaterami uroczystej gali, która odbyła się podczas konferencji, byli zwycięzcy Rankingu Biur Kosztorysowych 2009, organizowanego co roku przez redakcję miesięcznika. Główna nagroda konkursu, Złote Liczydło Kosztorysowania, trafiła do warszawskiej firmy Kosztorysowanie i Doradztwo Inwestycyjne ANGRA Marka Bajońskiego i Jerzego Przyłuskiego. Srebrne i Brązowe – odpowiednio do Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych BC-INWEST Marioli Bakalus-Cień i Jarosława Cienia oraz firmy Biuro Kosztorysowo-Projektowe Obsługi Inwestycji MAVI Marka i Michała Viwegierów.
Zwycięska firma zanotowała w ubiegłym roku fenomenalny wzrost sprzedaży usług kosztorysowych – z 630 tys. zł, odnotowanych rok wcześniej, do 1,7 mln zł. Taki wynik wygenerowały m.in. zlecenia na kalkulację kosztów przebudowy stadionu olimpijskiego we Wrocławiu i projekt największej w Polsce hali nad torem łyżwiarskim Stegny w Warszawie. Zwycięzcy zajmowali się też inwestycjami na Euro 2012 – stadionem „Legii” w Warszawie oraz stadionem piłkarskim we Wrocławiu. Na swoim koncie mają najbardziej prestiżowy obiekt – Stadion Narodowy.
Teraz właściciele cieszą się z udziału w kolejnym ambitnym projekcie – rewitalizacji i przebudowie zabytkowego dworca kolejowego Wrocław Główny, a równolegle pracują nad międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i zespołem basenowym w Poznaniu pod nazwą „Termy Maltańskie”. Mają też wielkie zawodowe marzenia o obliczeniu kosztów budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej.