Certyfikaty Dewelopera

27.02.2009

26 lutego br. wręczono nagrody XXII edycji konkursu Certyfikat Dewelopera. W konkursie wyróżniane są rzetelne i wiarygodne firmy prowadzące działalność na krajowym rynku budowlanym.

„Budownictwo mieszkaniowe jest pochodną stanu polskiej gospodarki. Czas na wprowadzenie nowych instrumentów zachęt o charakterze rynkowym, które równoważąc prawa i obowiązki stron, prowadziłyby do zainteresowania osób fizycznych inwestowaniem w budownictwo mieszkaniowe, przeznaczone na tzw. najem okazjonalny” powiedział podsekretarz stanu Piotr Styczeń podczas uroczystego wręczenia nagród.
Certyfikat, przyznawany jest od 1999 roku. Ideą tego wyróżnienia jest, aby służyło ono za wskazówkę i rekomendację dla banków, firm współpracujących z deweloperem i potencjalnych klientów, przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy z deweloperem. Jego ważność wynosi dwa lata, ale wyróżnienie to może być przedłużone na kolejne dwa, jak też zawieszone lub nawet cofnięte (w przypadku utraty przez dewelopera wiarygodności publicznej). Certyfikowane firmy są bowiem stale obserwowane i weryfikowane, aby dewelopera posiadającego certyfikat można było w trakcie całego czasu jego obowiązywania uznać za wiarygodnego. Firma, która uzyskała Certyfikat, zobowiązuje się do przekazywania co pół roku bieżących informacji o aktualnej sytuacji finansowej, a także o wszystkich zdarzeniach mających wpływ na jej wiarygodność. Obecnie Certyfikat Dewelopera ma35 firm.

Laureatem XXII edycji konkursu została firma Mostostal Sp. z o.o. z Legionowa. Ponadto na kolejne dwa lata przedłużono ważność Certyfikatu dla:
– ROBYG SA z Warszawy
– INWADO Sp. z o.o. z Wadowic
– BRE.locum SA z Łodzi
– ARBET Sp. z o.o. z Olsztyna

Uroczystości wręczenia nagród towarzyszyła krótka debata na temat stanu rynku mieszkaniowego, sytuacji firm deweloperskich i prognoz jego rozwoju. Zabierający głos uczestnicy spotkania zwracali uwagę na problem kurczenia się podaży pieniądza na rynku, przy nieznacznie tylko słabnącym popycie na mieszkania, co powoduje znaczące utrudnienia w podpisywaniu umów kredytowych przez klientów firm deweloperskich. Podnoszono problem dokapitalizowania banków i zwiększenia zakresu gwarancji skarbu państwa udzielanych przy zaciąganiu kredytów inwestycyjnych oraz hipotecznych.

Zwracając się do zebranych podsekretarz stanu Piotr Styczeń stwierdził, że rząd już aktywnie interweniuje na rynkach finansowych, czego przykładem może być chociażby niedawna decyzja o dokapitalizowaniu Banku Gospodarstwa Krajowego aktywami Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Próbą ożywienia sytuacji na rynku mieszkaniowym jest też nowelizacja Ustawy o ochronie praw lokatorów, która upraszczając zasady podnajmowania mieszkań przez osoby fizyczne oraz obniżając wynikające z tego tytułu należności podatkowe, przyczyni się do zwiększenia popytu na mieszkania, nabywanych nie tyle celem zaspokojenia potrzeb lokalowych przez nabywcę, ile z przeznaczeniem ich na wynajem. „Najem bowiem, w przeciwieństwie do tytułu własności lokalu, sprzyja większej mobilności obywateli, która w czasach charakterystycznej dla okresu spowolnienia gospodarczego intensyfikacji poszukiwania zatrudnienia, znacząco zwiększa szanse jego znalezienia” – dodał wiceminister.

źródło: MI

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in