W warszawskiej siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej 21 listopada 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Budowlanych. Przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządu, instytucji naukowych, związków, izb, stowarzyszeń branżowych, a także pracodawcy oraz związkowcy.
Uczestników wydarzenia powitał Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB, który na wstępie wyjaśnił, że powodem przesunięcia daty uroczystości była pomoc inżynierów na terenach zajętych powodzią.
– Czy mogliśmy być lepiej przygotowani na powódź, która nawiedziła województwa: dolnośląskie, opolskie i lubuskie? Uważam, że tak – powiedział prezes KR PIIB. – I nie chodzi mi o działania doraźne, ale o budowę i utrzymanie infrastruktury hydrotechnicznej. To właśnie ona gwarantuje bezpieczeństwo, stabilność i funkcjonowanie na terenach historycznie dotykanych powodzią. Niestety, strategicznie ważna inwestycja, jaką są zbiorniki w Kotlinie Kłodzkiej – jak widzimy z perspektywy czasu – padła ofiarą politycznej gry. W to wszystko dodatkowo włączyły się niemerytoryczne organizacje, które tak naprawdę zbijały tylko kapitał społeczny, nie wnosząc nic do tematu. Efekt jest taki, że głos ekspertów w takich rozgrywkach został pominięty. Jak to się skończyło? Katastrofą.
Prezes KR PIIB przypomniał, że poszkodowanych jest co najmniej 60 tys. osób, tysiące budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych. – Infrastruktura drogowa, kolejowa i mostowa – to wszystko wymaga gigantycznych nakładów, by doprowadzić zniszczone obiekty do stanu funkcjonalności. I mówię tu tylko o nakładach finansowych. Nie da się przeliczyć na finanse ludzkich dramatów. Tworząc odpowiednie zabezpieczenia, można było zniwelować skutki powodzi. Najlepszym przykładem jest zbiornik w Raciborzu, który skutecznie ochronił stolicę Dolnego Śląska.
Na zakończenie prezes Mariusz Dobrzeniecki serdecznie podziękował wszystkim z branży oraz osobom z nią związanym za trud budowania otaczającego nas świata. Następnie do uczestników uroczystości przemówił przedstawiciel Związku Zawodowego „Budowlani”.
– Dzień Budowlanych to stara tradycja naszej branży – stara, ale szanowana w całym środowisku – powiedział Zbigniew Janowski, przewodniczący ZZ „Budowlani”. – Polskie budownictwo wciąż się rozwija, realizowane są duże inwestycje, budujemy mieszkania oraz piękne obiekty infrastrukturalne. Polska jest jednym z najważniejszych rynków budowlanych. Rozwojem technologicznym nie ustępujemy innym krajom Europy. Mamy z czego być dumni. I jesteśmy dumni z naszej pracy. Z okazji Dnia Budowlanych życzę państwu, aby było po prostu lepiej, a nasze inwestycje oddawane społeczeństwu były coraz piękniejsze.
Mieczysław Grodzki, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, również przyłączył się do życzeń. – Jestem inżynierem budownictwa czynnym zawodowo – powiedział. – Inżynierowie budownictwa są potrzebni społeczeństwu. Z badań naszego instytutu badawczego wynika, że 40% inżynierów budownictwa pracuje w mieszkalnictwie. Chcemy was zapewnić, że od nas będziecie mieli dużo zleceń i inwestycji. Wszystkiego dobrego na dziś i jutro.
Do uczestników Dnia Budowlanych zwrócili się z życzeniami: Jerzy Buzek, premier Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997–2001, Jolanta Hibner, senator Rzeczypospolitej Polskiej, Waldemar Witkowski, senator Rzeczypospolitej Polskiej, Hanna Gill-Piątek, zastępca dyrektora
Instytutu Finansów, oraz Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia. Następnie do wygłoszenia prelekcji zaproszono premiera Jerzego Buzka, który oprócz tego, że jest wybitnym politykiem i znaną osobistością, to z wykształcenia jest inżynierem, profesorem nauk technicznych.
– Dzień budowlanych to wspaniały moment, gdyż za mało uświadamiamy sobie na co dzień, jak bardzo wiele od państwa zależy – powiedział Jerzy Buzek. – Właściwie całe nasze życie, ponieważ spędzamy je w budynkach, mieszkaniach projektowanych i budowanych przez was.
W swoim wystąpieniu były premier poruszył kwestię Europejskiego Zielonego Ładu. – Trochę zapominamy o tym, co jeszcze musimy zrobić do 2050 r. Zadam krótkie pytanie: czy to rzeczywiście nastąpi? Czy to jest kierunek nieodwracalny, który sporo nas kosztuje? A jak wygląda sprawa budownictwa w świetle Europejskiego Zielonego Ładu? I jak współpracujący architekci i inżynierowie budownictwa mogą stworzyć zupełnie nową przestrzeń do życia. Przypominam, że Europejski Zielony Ład to projekt cywilizacyjny i będzie dotyczył zmian w każdej dziedzinie: od przemysłu, poprzez energetykę, transport, politykę rolną, a skończywszy na budownictwie. Jest nas 8 mld, a jak będzie 10 mld, to czy planeta to wytrzyma? Dlatego tak ważne jest wzmocnienie globalnej odporności i konkurencyjności. Europejski Zielony Ład to program całej Unii Europejskiej. Unia proponuje go całej ludzkości.
Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz ministerialne. Odznaką Honorową za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” zostali wyróżnieni: Mirosław Boryczko, Adam Podhorecki, Tomasz Golis. Grzegorz Dubik otrzymał honorową odznakę „Za Zasługi dla Budownictwa” przyznaną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Odznaczenia nadane przez Ministra Infrastruktury w postaci Odznak Honorowych „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” otrzymały następujące osoby: Joanna Gieroba, Włodzimierz Bielski, Krzysztof Dudek, Stanisław Kamiński, Arkadiusz Madaj, Adam Podhorecki. Odznaką Honorową „Zasłużony dla Drogownictwa” został wyróżniony Marek Jusik.
Uroczystość była okazją do spotkania przedstawicieli różnych środowisk budowlanych oraz do wymiany poglądów na temat sytuacji i perspektyw dotyczących sektora.
Organizatorem była PIIB. Współorganizatorami Dnia Budowlanych byli: ZZ „Budowlani”, Krajowa Rada Spółdzielcza, ITB, PZITB, Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Politechnika Warszawska, Izba Projektowania Budowlanego, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Patronatem honorowym wydarzenie objęły Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Joanna Karwat
Fot. Tomasz Wróblewski
Czytaj także:
Posiedzenie Krajowej Rady PIIB