Centrala koncernu MAN w Monachium

01.09.2010

Nowo powstające siedziby prestiżowych firm charakteryzują się często niebanalnym projektem i najwyższą jakością rozwiązań budowlanych. Taka też jest siedziba koncernu MAN w Monachium, do której Reynaers dostarczył systemy wykonane specjalnie na potrzeby tego obiektu.

Projekt głównej siedziby firmy opracowuje się ze staranną rozwagą: taki budynek musi być reprezentacyjny i odzwierciedlać pozycję firmy na polu prowadzonej przez nią działalności. Nie może być jednak efekciarski ani pretensjonalny.

Znalezienie tej subtelnej równowagi udało się w realizacji głównej siedziby grupy MAN – renomowanej firmy przemysłowej z sektora technicznego. Budowa kompleksu, zlokalizowanego w Monachium, została zakończona w 2009 roku.

 

 

Efekt jedwabiu

Sześciokondygnacyjny budynek biurowy składa się z części północnej i południowej. Północny segment, powstały jeszcze w wczesnych latach 80-tych ubiegłego wieku, został gruntownie zmodernizowany i przebudowany. Zyskał także nową południową część zaprojektowaną tak, aby stworzyć możliwie jak najbardziej otwartą, zalaną światłem przestrzeń biurową. Stosując odbijające światło ściany oporowe, perforowane aluminiowe panele sufitowe i przeszklone ściany wewnętrzne, zwiększono możliwość sterowania ilością światła dziennego.

Charakter zewnętrznej elewacji ukształtowała inspiracja nowymi technologiami. Budynek ze wszystkich stron posiada zaokrąglone naroża, podkreślone poziomymi ciągami okien wstęgowych i aluminiowymi panelami. Jednolitość fasady, uzyskana dzięki oknom i panelom, sprawia, że lico budynku ma lśniący, a przy niektórych rodzajach światła nawet jedwabisty wygląd. Efekt różnego sposobu błyszczenia w zależności od warunków oświetleniowych osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalnej obróbki wykończeniowej. Przed anodowaniem, panele zostały poddane tzw. gruntowaniu wzdłużnemu, które nadało aluminium wygląd stali nierdzewnej o gładko wykończonej powierzchni.

 

 

300 kilogramówi 33 tysiące razy

Okna wstęgowe zaprojektowano jako podwójnie przeszkloną elewację ze zintegrowanymi osłonami przeciwsłonecznymi. Poszczególne okna można w razie potrzeby otwierać dzięki nietypowemu rozwiązaniu technologicznemu z użyciem specjalnych okuć firmy Reynaers. Te ważące 300 kg okna równolegle wysuwne typu POW (Parallel Opening Window) napędzane są elektrycznie i mogą być wysuwane na odległość do 30 cm od płaszczyzny elewacji. Silniki schowane wewnątrz systemów profili nie są widoczne od wewnątrz ani od zewnątrz. Trwałości mechanizmu otwierania potwierdzono próbą działania obejmującą 33 000 cykli.

Okna POW są pod wieloma względami efektywniejsze od rozwierno-uchylnych. Mechanizm równoległego wysunięcia do płaszczyzny elewacji gwarantuje lepszą naturalną wentylację, jednocześnie sprawiając, że cała bryła nabiera trójwymiarowości. Natomiast podwójna elewacja pełni rolę bufora chroniącego budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem i hałasem dobiegającym z ulicy – siedziba koncernu zlokalizowana jest bowiem przy ruchliwej monachijskiej Ungerer Strasse.

Innym nietypowym rozwiązaniem są elementy skonstruowane przez ekspertów Reynaers na potrzeby tej inwestycji. Na ostatniej kondygnacji wykonano specjalne kuliste elementy narożne, od których odchodzą okna prowadzące na taras. Ponadto, dla zapewnienia izolacyjności termicznej, użyto zmodyfikowanych profili Reynaers z przekładkami termicznymi trójkomorowego systemu okienno-drzwiowego CS 86 HI, który w znacznym stopniu przyczynił się do podwyższenia efektywności energetycznej budynku. Lamele osłon przeciwsłonecznych zamontowane są pomiędzy szybami i posiadają regulację ustawień na różnych wysokościach, co ułatwia sterowanie dopływem światła dziennego.

Rozwiązania architektoniczne zastosowane w nowej siedzibie centrali firmy MAN to przykład udanej próby połączenia odważnej wizji architektów i elastyczności myślenia specjalistów Reynaers o swoich standardowych systemach. Budynek można zatem porównać do skrojonego na miarę garnituru o klasycznym kroju, ale o nietypowym sposobie połączenia szwów.

 

 

Centrala Koncernu MAN

Architekt: DMP Architekten, München

Główny wykonawca: Max Bögl Bauunterehmung GmbH & Co. KG, München

Inwestor: FOM Real Estate, Heidelberg

Systemy Reynaers: wykonane na zamówienie rozwiązania z zastosowaniem systemów CS 86 HI, CW 50, POW

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.