Nowoczesny program CAD do tworzenia rysunków z zakresu konstrukcji żelbetowych – teraz dostępny również w Polsce.
Program GLASER –isb cad– do wykonywania rysunków konstrukcji budowlanych w zakresie żelbetu jest używany przez 30 % inżynierów w Niemczech, Austrii. Od trzech lat oprogramowanie posiada polską wersję językową i jest dostępne również w Polsce. Firma Glaser to znane biuro projektów, wszystkie moduły wchodzące w skład programu są napisane pod kierunkiem inżynierów praktyków. Firma GLASER –isb cad– pracuje wg zasady „praktyka inżynierska przede wszystkim”. Modułowość programu pozwala na dopasowanie wersji do profilu biura projektowego. Program posiada własne środowisko pracy, niebędące nakładką na żaden inny program CAD, możliwość wymiany danych z innymi programami, również statycznymi. Rysunki stworzone tym oprogramowaniem są w pełni profesjonalne, mogą zawierać dowolnie skomplikowane elementy żelbetowe.
GLASER –isb cad– Program podstawowy
Program służy do tworzenia wszelkich rysunków szalunkowych, schematów konstrukcyjnych, szczegółów. W tym celu stworzono możliwość pracy w różnych skalach na jednym arkuszu wydruku. Schematy, rysunki szalunkowe mogą być w skali 1:100 czy 1:50, natomiast pozostałe detale np. w skali 1:20 czy 1:10. Możliwość ta prowadzi do dużej czytelności rysunków. W tworzeniu rysunków wykorzystywane są funkcje proste, np. linia czy tekst ale również specjalistyczne, takie jak np. rozkład listew dyblowych czy obliczanie położenia środka ciężkości prefabrykatu. Rysunki tworzone są od razu w finalnej wersji, brak modelu rysunku, w związku z tym nie ma żadnych problemów z wydrukami. W rysunkach istnieje możliwość osadzania obiektów typu arkusz kalkulacyjny czy tekst z edytora zewnętrznego. Zawartość takich obiektów dostępna jest bezpośrednio z rysunku.
GLASER –isb cad– zbrojenie elementów
Ogólny program zbrojenia elementów charakteryzuje bardzo prosta obsługa i duża wydajność. Tworzone zbrojenia nie są zwykłymi liniami, posiadają możliwości dalszej edycji, np. zmiana długości pręta w detalu powoduje zmiany wyglądu zbrojenia we wszystkich miejscach gdzie dany pręt był używany. Istnieje możliwość wykonywania zbrojenia od prętów prostych, dowolnych kształtów, poprzez siatki zbrojeniowe aż do koszy siatek zbrojeniowych. W ten sposób zamiast dawać strzemiona w słupie czy ławie fundamentowej, można użyć zagiętego przestrzennie kosza wykonanego na specjalnej giętarce do siatek zbrojeniowych. Program śledzi on-line zużycie stali. Zestawienia w dowolnej formie np. tabela, lista cięcia prętów czy rozkrój całych siatek, są dostępne w każdej chwili dla całego rysunku, fragmentu, ale również dla kilku rysunków jednocześnie. Pozwala to na zamówienie stali np. dla rysunków fundamentów czy na przekazanie danych o zużyciu stali do kosztorysanta. Bardzo silną stroną programu jest możliwość szybkich zmian na rys ku, np. zmiana średnicy pręta powoduje zmianę na całym rysunku, bez konieczności śledzenia, gdzie dany pręt był używany. Inna możliwość to zmiany geometryczne elementów wraz ze zbrojeniem.
GLASER –isb cad– moduły numeryczne
W programie możliwość wykonywania rysunków elementów powtarzalnych, takich jak np. wieniec, konsola stropu do oparcia schodów, zbrojenie narożnika stykających się ścian, poprzez interaktywny kreator. Dla narysowania wieńca należy podać jego długość, wymiary, zbrojenie prętami i strzemionami. Program wykonując rysunek sam oblicza długość prętów wraz z potrzebnymi zakładami, wydając pręty w m.b. Moduły numeryczne mogą dotyczyć również bardzo skomplikowanych elementów. Dla przykładu belka może posiadać do 19 przęseł, dowolne zbrojnie, strzemiona ( również w postaci koszy siatek), specjalnie dozbrojone otwory, skosy dołem czy górą. Wynikiem takiego modułu może nawet być rysunek A0.
GLASER –isb cad– biblioteki
Program zawiera wiele specjalistycznych bibliotek takich jak: konstrukcje stalowe profile i połączenia, architektura itd.
Program GLASER –isb cad– jest godny polecenia. W naszej pracowni, w wersji niemieckiej, a teraz wersji polskiej jest używany od 15 lat. W tym czasie udało nam się narysować ok. 50 000 rysunków dla budowy ok. 500 obiektów. Istotnymi zaletami oprogramowania są: wysoka wydajność, łatwość opanowania i co nie jest bez znaczenia – cena.
Pełna wersja programu www.isbcad.pl