ENPROM to polska spółka działająca w sektorze budownictwa elektroenergetycznego. Jakie projekty firma zrealizowała w kraju i za granicą? Jakie są plany rozwoju spółki?
Dywersyfikacja rynków i usług, a także inwestycje w innowacje to droga do budowy przewagi na rynku firm z sektora budownictwa elektroenergetycznego – mówi Mariusz Targowski, Prezes spółki ENPROM podsumowując 2020 rok w branży elektroenergetycznej.
ENPROM w strategii rozwoju założył sukcesywną ekspansję na rynkach zagranicznych i plan ten jest konsekwentnie realizowany. W warunkach pandemii spółka zrealizowała prace budowlane na transgranicznej linii wysokonapięciowej 400kV KASSØ-FRØSLEV, która łączy systemy elektroenergetyczne Danii i Niemiec. Jako generalny wykonawca zakończyliśmy również kilka kontraktów w Niemczech.
Wykonawczo i inżyniersko niczym nie ustępujemy naszym zagranicznym konkurentom. Wyzwaniem są przepisy, inna kultura pracy, tego się cały czas uczymy, w to inwestujemy. W ramach europejskich inicjatyw, takich jak Zielony Ład czy Fundusz Odbudowy, spodziewamy się presji na poprawę zdolności przesyłowych europejskiej infrastruktury energetycznej – to oznacza inwestycje, które ktoś musi zrealizować. Z uwagą analizujemy plany inwestycyjne zagranicznych operatorów chociażby z grupy państw ENTSO-E.
Status firmy kluczowej pomaga w pandemii
W trudnym czasie pandemii w wyniku rekomendacji naszych klientów spółka ENPROM została zgłoszona do wykazu firm kluczowych w procesie zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania infrastruktury krytycznej dla zasilania kraju, prowadzonego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Nasza firma jest bardzo istotna z punktu widzenia łańcucha dostaw i bezpieczeństwa operacji. Tej szczególnej pozycji sektora energetyki doświadczyliśmy także w tym roku przy realizacji zagranicznych inwestycji. W przypadku prac prowadzonych na terenie Danii czy Niemiec otrzymywaliśmy pełnomocnictwa wskazujące na to, że jesteśmy kluczowym personelem dla operatora infrastruktury krytycznej. Było to wystarczające do swobodnego przekraczania granicy bez kwarantanny i ułatwiało terminową realizację zadań.
Czytaj też: O czasie życia kratowych wież stalowych
ENPROM rekrutuje fachowców
W drugiej połowie 2020 roku firma przeprowadziła kilkadziesiąt procesów rekrutacyjnych i powiększyła zespół o ponad 80 osób. W tym okresie ENPROM rozszerzył portfel kontraktów o kilkanaście nowych projektów o łącznej wartości około 98 mln zł netto. Głównym zleceniodawcą są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ENEA Operator oraz 50Hertz. Projekty obejmują budowy i modernizacje linii 110kV, 220kV i 400kV. Firma świadczy również stale usługi usuwania awarii sieci.
ENPROM przeznacza dziesiątki milionów na badania i rozwój
Nowe technologie pozwalają na dywersyfikację usług i z czasem mają zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku. ENPROM w 2020 roku kontynuuje prace nad nowym typoszeregiem słupów energetycznych 400 kV. Powstają też nowe projekty fundamentów, w tym nadające się do zastosowania na gruntach o szczególnie niekorzystnych parametrach geotechnicznych. Kolejny projekt to innowacyjna maszyna do podnoszenia całego słupa energetycznego bez konieczności wyłączania napięcia linii. Największy projekt dotyczy jednak budowy zautomatyzowanego systemu monitoringu infrastruktury krytycznej w zakresie linii elektroenergetycznych oraz budowy zintegrowanego systemu zarządzania inwestycją w zakresie obiektów liniowych. Elementem projektu jest moduł kontrolno-pomiarowy zgodny z metodologią BIM.
Wydawało się, że budowy linii nie sposób wymyślić na nowo. Nic bardziej błędnego, technologia pozwala rewolucjonizować ten proces – uważa Tomasz Sopel, Członek Zarządu.
Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, wszystko to automatyzuje procesy budowlane, pozwala monitorować je na każdym etapie, tym samym zwiększa się bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej. To także optymalizacja kosztowa. Od przeszło roku ENPROM pracuje również z zespołem Politechniki Warszawskiej nad projektem B+R. Zakłada on opracowanie rozwiązań umożliwiających przebudowę techniczną i organizacyjną istniejących oraz nowo budowanych sieci dystrybucyjno-rozdzielczych w kierunku rozwiązań typu SMARTGRID. Rozwiązania technologiczne w tym obszarze umożliwią bezpieczny rozwój generacji rozproszonej na poziomie odbiorcy końcowego. Biorąc pod uwagę liczbę prosumentów, a także rosnącą liczbę dużych farm fotowoltaicznych sieć czekają niespotykane dotąd wyzwania. Projekty o łącznej wartości blisko 48 mln zł otrzymały dofinasowanie z NCBiR na poziomie ponad 70%
Zobacz: Jak łatwiej naprawiać i eksploatować napowietrzne linie elektroenergetyczne
Sieć otwartych możliwości
ENPROM uczestniczy także w procesie budowy społeczeństwa cyfrowego. W konsorcjum z Inplus Energetyka jest wykonawcą linii światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). W zakresie naszych prac jest zaprojektowanie, uzgodnienie i wybudowanie sieci światłowodowej w technologii Fiber-To-The-Home (światłowód do domu) około 4000 km linii światłowodowej podwieszanej na słupach niskiego napięcia oraz prowadzonych w kanalizacji doziemnej. W ramach POPC mieszkańcy gminy uzyskają podłączenie światłowodu o minimalnej przepustowości łącza 30 MB/s.
Skala tego projektu, biorąc pod uwagę liczbę nieruchomości i niezbędne uzgodnienia jest nie mniej złożona niż przygotowanie budowy linii 400 kV. Uczymy się i inwestujemy, widząc w tym obszarze duży potencjał – uważa Dyrektor Piotr Tomczyk, szef marketingu ENPROM.
ENPROM z wiatrem od morza
Widać wyraźnie, że Polska ma szansę – ze względu na doskonałą wietrzność Bałtyku i konieczność poszukiwania niskoemisyjnych źródeł energii – rozbudować sektor morskiej energetyki wiatrowej.
Jeśli ambitne plany polskich spółek zostaną zrealizowane, w stosunkowo nieodległej perspektywie Bałtyk będzie źródłem mocy porównywalnej z elektrownią Bełchatów – mówi Prezes Targowski.
A to dopiero początek. ENPROM zamierza na dobre wejść do sektora offshore. Spółka podpisała w 2020 roku kontrakt z Baltic Power (PKN ORLEN S.A.). Kontrakt obejmuje przygotowanie przyłącza zarówno na odcinku morskim: od farmy do brzegu, jak i na lądowym: od brzegu do stacji elektroenergetycznej, skąd dalej zielona energia trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego.
——————————————–
ENPROM – jedna z czołowych polskich firm budownictwa elektroenergetycznego działająca w kraju i zagranicą. Realizuje kontrakty, jak również prowadzi prace eksploatacyjne dla krajowego operatora systemu przesyłowego (PSE) i współpracuje z regionalnymi spółkami dystrybucyjnymi (m.in. PGE, TAURON Dystrybucja, Energa, Enea) realizując „pod klucz” budowy, przebudowy i remonty linii 110 kV, 220 kV i 400 kV oraz traktów światłowodowych typu OPGW i ADSS. Spółka jest generalnym wykonawcą (EPC) i zapewnia obsługę prawną na każdym etapie projektu.
ENPROM istnieje od 2011 roku. Firma posiada nowoczesny park maszynowy oraz własną pracownię projektową, dział badań i rozwoju, komórkę prawną, a także grupę negocjatorów i specjalistów z zakresu infrastruktury, środowiska czy też zarządzania projektami. ENPROM jest członkiem CIGRE, CENELEC oraz PKN i realizuje wielomilionowe inwestycje w Polsce i za granicą (np. w Dani, Finlandii, Irlandii, na Litwie).
Najważniejsze kontrakty zrealizowane przez ENPROM:
- budowa linii 400 kV łączącej polski i litewski system przesyłowy,
- wymiana ponad 600 kilometrów przewodów OPGW na sześciu liniach o napięciu 220 kV i 400 kV w ramach umowy z PSE,
- prace na liniach w ramach umowy ramowej z duńskim operatorem sieci przesyłowej,
- realizacja modernizacji linii przesyłowych na obiektach ESB Networks (Electricity Supply Board) narodowego dostawcy i operatora w Irlandii.