Budowa wiaduktu kolejowego w Celestynowie

12.07.2019

Polskie Linie Kolejowe podpisały z gminą Celestynów porozumienie o współpracy przy budowie nowego wiaduktu kolejowego. Szacowana wartość przedsięwzięcia to około 19,7 mln zł netto.

 

Nowy wiadukt w Celestynowie zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w ul. Jankowskiego, a to oznacza sprawniejszą komunikację w tej okolicy. Inwestycja obejmie budowę wiaduktu kolejowego wraz z budową przyległego układu drogowego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dofinansują inwestycję kwotą 10,8 mln zł netto w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”.

 

Porozumienie określa m.in. zakres rzeczowy inwestycji oraz zasady jej finansowania i wspólnego przeprowadzenia postępowania przetargowego. Podpisanie umowy z wykonawcą robót planowane jest w 2020 roku. Budowa obiektu ma się zakończyć w 2022 r.

 

Bezpieczniej na skrzyżowaniu dróg i torów

Budowa wiaduktu kolejowego w Celestynowie wpisuje się w realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują ten program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. W województwie mazowieckim do projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III” zakwalifikowało się 8 inicjatyw budowy bezkolizyjnych skrzyżowań. To obiekty w Teresinie, Ożarowie Mazowieckim, Ołtarzewie, Pruszkowie, Ciechanowie, Celestynowie oraz wiadukt i kładka w Legionowie.

 

Czytaj też: Więcej pieniędzy na inwestycje w linie kolejowe

 

Łącznie w całym kraju w ramach projektu planowana jest budowa 31 obiektów, w tym 25 wiaduktów i 6 przejść dla pieszych. Bezpieczne skrzyżowania powstały i są budowane również w ramach Krajowego Programu Kolejowego na modernizowanych liniach m.in.: Warszawa – Białystok, Poznań – Warszawa, Kraków – Rzeszów i Warszawa – Lublin.

 

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III” będzie ubiegał się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Sprawdź: Rozwój kolei w aglomeracji warszawskiej. Plany

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.