Budowa Warsaw Spire

04.02.2013

Warsaw Spire to kompleks, w którego skład wejdzie budynek wieżowy o wysokości 220 m oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące. Deweloperem oraz generalnym wykonawcą inwestycji, której wartość szacuje się na około 1 mld zł, jest Ghelamco Poland.

Całkowita powierzchnia biurowa oferowana przez Warsaw Spie to 100 000 m², czyli obszar odpowiadający ponad 14 boiskom piłkarskim. Na 49 kondygnacjach głównego budynku znajdzie się ok. 60 000 m² powierzchni biurowej. Dwa niższe, 15-piętrowe budynki zaoferują powierzchnię ok. 20 000 m² każdy. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1300 do 1700 m². Dzięki ograniczeniu elementów strukturalnych do minimum dowolność w kształtowaniu przestrzeni wewnątrz budynku jest niemal nieograniczona, nie tylko w zakresie jednego piętra, ale również pomiędzy nimi. Dodatkowym atutem projektu będą pionierskie rozwiązania technologiczne, takie jak na przykład system wind double deck. Pomiędzy budynkami Warsaw Spire znajdzie się otwarta, dostępna dla wszystkich przestrzeń miejska. Plac wypełnią elementy małej architektury, zieleń i fontanny. Dzięki przeznaczeniu parterów budynków na restauracje, kawiarnie oraz sklepy kompleks będzie tętnił życiem także po godzinach pracy biur i stanie się miejscem spotkań mieszkańców Warszawy.

 

 

Kompleks Warsaw Spire reprezentuje również wysoki standard ekologiczny. Inwestycja została zaprojektowana i powstaje zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu BREEAM.

Autorem projektu jestbelgijska pracownia architektoniczna M. & J-M. Jaspers – J. Eyers&Partners we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt.

Prace na działce Warsaw Spire rozpoczęły się w połowie 2011 r. Pierwszy etap prac trwał osiem miesięcy i polegał na wykonaniu najgłębszej zrealizowanej dotychczas w Polsce ściany szczelinowej o głębokości 55 m odpowiadającej 20 piętrom budynku mieszkalnego.

W związku z budową ściany szczelinowej o szerokości 80 cm, umożliwiającej odpowiednią stabilność ścian wykopu pod poziomy podziemne parkingów, do zabetonowania 501 m bieżących szczeliny zużyto 21 000 m³ betonu, czyli ponad 2400 gruszek. Taka objętość wypełniłaby około 8 basenów olimpijskich takich jak np. „Warszawianka”.

 

 

Równie imponujące są ilości materiałów, które zostaną wykorzystane w dalszej części prac:

– Objętość wykopu pod projekt Warsaw Spire (230 000 m³) porównywalna jest z kubaturą Zamku w Malborku (250 000 m³)

– Ponad 140 000 m³ betonu, który zostanie wykorzystany podczas realizacji projektu wypełniłoby prawie dwa Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu

– 9500 t stali zbrojeniowej to waga porównywalna do 50 samolotów Boeing 747

– 1100 t, czyli wartość wykorzystanej stali sprężającej, to waga 6 płetwali błękitnych – największych zwierząt na ziemi 

– Waga stali konstrukcyjnej – 1400 ton jest zbliżona do wagi 6 pociągów Metropolis warszawskiego metra wypełnionych pasażerami w godzinach szczytu

 

 

Aktualnie na działce w kwartale ulic Grzybowska, Łucka, Towarowa i Wronia powstają fundamenty pod budynek B, który stanie się siedzibą Agencji Frontex. Zgodnie z harmonogramem prac na pozostałym terenie działki finalizowane są prace ziemne, po których równolegle prowadzone będą prace zbrojeniowe oraz betonowe pod fundamenty kolejnych budynków.

W związku z postępem prac na budowie zamontowano i uruchomiono dwa żurawie wieżowe o wysokości 68 i 77 m. Docelowo budowa kompleksu obsługiwana będzie przez 6 żurawi. Sukcesywnie zwiększana jest też liczba pracowników. Już wkrótce na placu budowy zatrudnionych będzie 1200 osób, a dziennie pojawi się około 200 ciężarówek.

Obecnie w prace przy realizacji kompleksu zaangażowanych jest kilka firm odpowiedzialnych za konstrukcje żelbetowe, prace ziemne, zbrojarskie, transport, odwodnienie oraz nadzór nad pracą żurawi. Są to m.in. firmy: Monting, Soletanche, Streiff, Bojan, Arsleff, Wiertmur, Promatix, Stal-wod. 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, jedna powtarzalna kondygnacja budynku wieżowego powstawać będzie w ciągu tygodnia, natomiast na równoległe budowanie kondygnacji w budynkach niższych konieczne będzie około 3 tygodni. Oddanie do użytku nastąpi w 2014 r.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.