Wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego Szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie rozpocznie się w 2023 r. Łączna wartość projektu wyniesie ok. 550 mln zł. 18 września w Jaworznie podpisano protokół przekazania terenu pod inwestycję głównemu wykonawcy szybu.
Szyb Grzegorz o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m, który początkowo będzie służył jako szyb wentylacyjno-wdechowy, w dalszej perspektywie będzie pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót.
Pierwszy etap zadania obejmuje m.in. budowę szybu wraz ze stalową wieżą szybową o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu nr I, budowę obiektów niezbędnych na czas głębienia szybu. Dzięki nowemu szybowi znacznie skróci się czas dotarcia górników do czynnej ściany wydobywczej.
Przedmiot umowy zostanie zrealizowany na terenie Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie w ciągu pięciu lat od daty protokolarnego przekazania terenu robót przez zamawiającego wykonawcy. Rozpoczęcie głębienia szybu metodą górniczą planowane jest do półtora roku od daty przekazania terenu robót.
Rozpoczęcie zadania to konsekwencja podpisanej 15 maja umowy o generalne wykonawstwo I etapu inwestycji pomiędzy TAURON Wydobycie S.A a konsorcjum należących do TDJ firm w składzie: KOPEX – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. (lider) oraz FAMUR PEMUG Sp. z o.o.
Elektrownia Jaworzno
W pozostałych zakładach TAURON Wydobycie również realizowane są inwestycje.
W ZG Janina w Libiążu kontynuowany jest Strategiczny Projekt Inwestycyjny „Budowa poziomu 800 m”. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI, kontynuowane jest drążenie wyrobisk służących do udostępnienia poziomu 800 m oraz realizowane są prace zmierzające do budowy docelowej infrastruktury powierzchniowej pogłębionego szybu. W ramach tego projektu prowadzona jest modernizacja Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla wraz z przebudową infrastruktury służącej do składowania produktów i zagospodarowania odpadów.
W ZG Brzeszcze, zgodnie z założeniami programu inwestycyjnego, oddano do użytkowania nowo pozyskany kompleks ścianowy oraz uruchomiono ścianę 05 w bogatym w węgiel bardzo dobrej jakości pokładzie 510. Kontynuowane są prace związane z przebudową i rekonstrukcją wyrobisk, które docelowo pozwolą na uniezależnienie się od przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń części kopalni. W ramach realizowanych inwestycji wykonano inwestycje związane z kompensacją mocy biernej oraz ukończono modernizację łaźni górniczej wraz z adaptacją pomieszczeń dla Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego przeniesionej z zlikwidowanej części Zakładu Górniczego.