Budowa ekospalarni pre RDF w Tarnowie

15.06.2020

Ekospalarnia pre RDF w Tarnowie to nowy projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie za 200 mln zł.

 

Rys. OpenClipart-Vectors – pixabay.com

 

Realizacja ekospalarni pre RDF (ang. Refused Derived Fuel – paliwo uzyskiwane z odpadów) w Tarnowie w ramach projektu „Budowa instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie” pochłonie 200 mln zł i zapewni ok. 30% zapotrzebowania miasta na ciepło. Zastąpi obecnie eksploatowane źródła węglowe. Inwestycja zostanie dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Konsekwentnie wspieramy rozwój nowoczesnego systemu ciepłowniczego w Tarnowie, który od wielu lat jest skutecznym narzędziem w walce ze smogiem w Małopolsce. Tym razem przeznaczymy ponad 165 mln zł na budowę instalacji kogeneracyjnej produkującej energię z odpadów. Tarnowska miejska sieć ciepłownicza, m.in. dzięki wsparciu narodowego funduszu, jest jednym z najnowocześniejszych systemów przesyłu i dystrybucji ciepła w Polsce – mówi Dominik Bąk, p.o. prezesa NFOŚiGW.

Wydajność nowoczesnej ekospalarni pre RDF w Tarnowie szacuje się na 40 tys. ton przetwarzanego paliwa odnawialnego rocznie, wytworzonego właśnie z lokalnych odpadów komunalnych. Pozytywne skutki to m.in. zmniejszenie emisji pyłów oraz ograniczenie masy składowanych na wysypiskach odpadów o ponad 34,5 tys. ton/rok. Moc cieplna instalacji wyniesie 20 MWt, a moc elektryczna – 3,5 MWe. Szacowana wielkość produkcji ciepła to ponad 297 tys. GJ/rok, zaś energii elektrycznej – ok. 12 tys. MWh/rok.

– Wykorzystanie ciepła z odpadów, tam gdzie istnieje infrastruktura pozwalająca na całoroczne pożytkowanie produkowanej energii cieplnej, wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i stanowi niejako „domknięcie” systemu gospodarowania odpadami komunalnymi –wyjaśnia Dominik Bąk.

Zadanie „Budowa instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie” zostanie dofinansowane z programu NFOŚiGW „Racjonalna gospodarka odpadami, Część 2) Instalacje gospodarowania odpadami”. MPEC S.A. w Tarnowie otrzyma 20 mln zł dotacji i ponad 145 mln zł niskooprocentowanej pożyczki.

 

Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie zaopatruje w ciepło ponad 80 tys. mieszkańców Tarnowa, Niedomic i Żabna oraz kilkadziesiąt dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych działających na terenie miasta Tarnowa i tym samym dostarcza ciepło systemowe do ogrzania ponad 2,1 mln m² powierzchni.

 

Przeczytaj też: Spalarnie odpadów komunalnych

Prąd i ciepło z odpadów

Jak zmagazynować energię z odnawialnych źródeł energii

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.