Przedsięwzięcia, realizowane w ramach strategii dywersyfikacji działalności Grupy Budimex, są kluczowymi projektami energetyki odnawialnej.
Farma fotowoltaiczna Kamelia, zlokalizowana w Wymysłowie w gminie Mszczonów (woj. mazowieckie), jest na ostatnim etapie prac budowlanych. Projekt, rozpoczęty w lutym 2023 roku, obejmuje instalację 33 870 paneli o mocy 620 watopików każdy, rozmieszczonych na powierzchni 180 tys. m². Łączna moc zainstalowana w panelach wynosi 21 MW, z czego 14 MW jest już gotowe do działania. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest na marzec 2025 roku, a uruchomienie produkcji i sprzedaży energii – na czerwiec tego samego roku. Projekt wyróżnia się nietypowym układem wschód-zachód, co pozwala na bardziej równomierne wykorzystanie promieniowania słonecznego przez cały dzień.
>> Czy konieczna jest ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa instalacji fotowoltaicznej?
>> Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024
>> Na łódzkim lotnisku powstanie farma fotowoltaiczna
>> Zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej
>> Mikroinstalacja fotowoltaiczna w kontekście przepisów budowlanych
Równolegle trwają zaawansowane prace nad farmą Azalia w Wysokiej Głogowskiej, w pobliżu Rzeszowa (woj. podkarpackie). Ta jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych w budowie w Polsce osiągnie moc 60 MW, co wystarczy do zasilenia ponad 25 tys. gospodarstw domowych. Na obszarze farmy zostanie zainstalowanych 100 tys. paneli, a roczna produkcja energii szacowana jest na około 65 GWh. Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2024 roku, a jego ukończenie zaplanowano na połowę 2025 roku.
– Budimex jako lider branży budowlanej nieustannie poszukuje nowych obszarów rozwoju. Rozwijamy segment energii odnawialnej, by aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej kraju. Farma Kamelia to dla nas nie tylko inwestycja w przyszłość, ale także narzędzie zaspokajania potrzeb energetycznych Grupy Budimex – podkreśla Tomasz Grzęda, członek zarządu BXF Energia, spółki należącej do Grupy Budimex. – BXF Energia, jako spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, wpisuje się w naszą strategię dywersyfikacji i poszerzania działalności o segment produkcji zielonej energii – dodaje Tomasz Grzęda.
Grupa Budimex poprzez spółkę BXF Energia planuje w 2025 roku osiągnąć łącznie 80 MW mocy w produkcji zielonej energii, zaspokajając zarówno potrzeby wewnętrzne Grupy Budimex, jak i klientów zewnętrznych. Farmy Kamelia i Azalia to przykład zrównoważonego rozwoju oraz dowód na zaangażowanie firmy w rozwój lokalnej infrastruktury energetycznej i promowanie odnawialnych źródeł energii.
Źródło: Budimex