27 lipca 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 lipca 2024 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. z 2024 r. poz. 1116)
Rozporządzenie określa wymagania dotyczące ustalania w decyzji o warunkach zabudowy: linii zabudowy, maksymalnej intensywności zabudowy oraz maksymalnej i minimalnej nadziemnej intensywności zabudowy, udziału powierzchni zabudowy, szerokości elewacji frontowej, wysokości zabudowy, geometrii dachu (kąta nachylenia i układu połaci dachowych), minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej oraz minimalnej liczby miejsc do parkowania.
>>> Obszar uzupełnienia zabudowy – rozporządzenie
>>> Pojęcie kondygnacji w prawie budowlanym
Fot. @ Jan – stock.adobe.com
Zgodnie z nowymi przepisami dopuszcza się dodatkowe ustalenie linii zabudowy dla kondygnacji podziemnych lub innych linii zabudowy wynikających z lokalnych uwarunkowań.
Wysokość zabudowy ma być ustalana na podstawie wysokości zabudowy na dostępnych z tej samej drogi publicznej przylegających działkach sąsiednich.
W rozporządzeniu doprecyzowano wymagania dotyczące geometrii dachu, wskazując, że układ połaci dachowych ustala się poprzez określenie rodzaju dachu, układu głównych połaci dachu oraz kierunku głównej kalenicy w stosunku do frontu działki.
Przepisy określają maksymalną intensywność zabudowy na podstawie średnich wskaźników z obszaru analizowanego z możliwością tolerancji do 20%. Minimalną nadziemną intensywność zabudowy ustala się na podstawie najmniejszej wartości tego wskaźnika dla działki na obszarze analizowanym.
Według przepisów minimalną liczbę miejsc parkingowych należy ustalać w stosunku do liczby lokali mieszkalnych, liczby lokali usługowych, liczby osób mogących jednocześnie przebywać w budynku oraz liczby zatrudnionych lub powierzchni obiektów usługowych i produkcyjnych. Natomiast minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej ustala się na podstawie średniego wskaźnika dla obszaru analizowanego.
Przedmiotowe rozporządzenie zastępuje dotychczasowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. o tym samym tytule.
Opracowała Aneta Malan-Wijata