Zapoznanie się z dokumentacją techniczną materiałów budowlanych powinno być pierwszym krokiem, jaki wykonujemy podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnych wyrobów. W przypadku budowania domu z betonu komórkowego warto uważniej przyjrzeć się technicznym oznaczeniom dotyczącym dokładności wymiarowej bloczków.
Co mówią normy
Beton komórkowy jest materiałem, który charakteryzuje się największą dokładnością wymiarową spośród oferowanych na rynku wyrobów do wznoszenia murów. Jarosław Kwaśniak, Product Manager TERMALICA wyjaśnia: Tolerancja wymiarowa bloczków z autoklawizowanego betonu komórkowego określona jest w normie PN-EN 771-4:2004/A1:2006 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”. W zależności od rodzaju stosowanej zaprawy, do wznoszenia murów z bloczków betonu komórkowego norma określa 3 klasy dopuszczalnych odchyłek: GPLM, TLMA i TLMB.
Zmierzone co do milimetra
Oznaczenie bloczka z betonu komórkowego jako GPLM mówi nam, że produkt przeznaczony jest do wznoszenia murów ze spoinami wykonanymi z zapraw zwykłych lub lekkich. Dla bloczków GPLM tolerancja odchyleń jest największa i – w przypadku długości i szerokości – może wynosić do 3 mm więcej lub 5 mm mniej od wartości deklarowanej przez producenta. Do wznoszenia murów o cienkich spoinach przeznaczone są bloczki określane jako TLMA i TLMB. W przypadku wyrobów TLMA wysokość i szerokość nie może różnić się od deklarowanej niż ±2 mm, natomiast tolerancja wymiarowa dla długości wynosi ±3 mm. Najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące dokładności wymiarowej odnoszą się do bloczków TLMB. Tolerancja dla długości i szerokości takich wyrobów wynosi ± 1,5 mm, a dla wysokości ±1 mm. Na polskim rynku przykładem wyrobów produkowanych wyłącznie w klasie dokładności wymiarowej TLMB są bloczki z betonu komórkowego Termalica.
Cieplej, szybciej, taniej
Podstawową zaletą bloczków z betonu komórkowego produkowanych zgodnie z dokładnością wymiarową TLMB jest możliwość wzniesienia z nich murów o jednorodnej strukturze. Murowanie ścian z równych elementów przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy klejowej redukuje powstawanie mostków termicznych, związanych z przewodzeniem ciepła przez grube spoiny wykonane z tradycyjnych zapraw murarskich w ścianach z wyrobów o mniejszej dokładności wymiarowej.
Dodatkowym atutem tych wyrobów są też połączenia typu pióro-wpust – dzięki takiemu profilowaniu bloczki z betonu komórkowego nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej.
Mniejsze zużycie zaprawy to niższe wydatki – dla porównania, do wymurowanie 1 m2 ściany z betonu komórkowego Termalica grubości 36,5 cm potrzeba około 4,5 kg zaprawy cienkowarstwowej, podczas gdy 1 m2 ściany z pustaków ceramicznych potrzebuje około 70-80 kg zaprawy tradycyjnej. Na gładkich murach wzniesionych z bloczków z betonu komórkowego o dokładności wymiarowej TLMB można wykonywać też cienkowarstwowe tynki. Ponadto położenie płytek ceramicznych na tego typu murach nie wymaga wcześniejszego tynkowania ani wyrównywania powierzchni – płytki mogą być klejone bezpośrednio do równej powierzchni ściany.