Jak zbudować odporność polskich miast na zmiany klimatu?
Postępujące w bardzo szybkim tempie zmiany klimatyczne przy dotychczasowym sposobie budowania miast powodują coraz częstsze występowanie ulewnych deszczy, w efekcie których dochodzi do zalań i lokalnych podtopień. Skuteczne zarządzanie wodami opadowymi w miastach jest możliwe, jednak wdrożenie odpowiednich rozwiązań wymaga przemyślanej polityki przestrzennej oraz współpracy między różnymi sektorami i dyscyplinami – między naukowcami, inżynierami, urbanistami oraz przedstawicielami administracji publicznej. Jak zatem przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom? Jakie rozwiązania powinny być wprowadzone? Jak w związku z tym powinno zmieniać się budownictwo? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy ekspertów branżowych.
Dzięki AI rynek centrów danych wzrośnie o ponad połowę do 2029 roku
Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji globalny rynek centrów danych wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o ponad połowę i osiągnie wartość 483 mld dolarów w 2029 roku. W Europie operatorzy centrów poszukują nowych lokalizacji poza najbardziej popularnymi regionami, których dalszy rozwój ogranicza niska dostępność działek i kłopoty z przyłączami energii elektrycznej.
Energooszczędność i zeroemisyjność w budownictwie
W kolejnej edycji raportu redakcyjnego przyglądamy się temu, w jakim stopniu unijne wymagania dotyczące energooszczędności i zeroemisyjności kształtują postawy przedstawicieli branży budowlanej w naszym kraju, jakie są perspektywy na implementację unijnej legislacji, gdzie leżą przeszkody na drodze do wdrożenia przyjętych założeń i na ile powszechna jest świadomość wagi omawianych zagadnień.
Budownictwo mieszkaniowe w 2024 r. według danych GUS
Grudniowe dane Głównego Urządu Statystycznego, dotyczące budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku, zakomunikowały wyraźne osłabienie statystyk, dotyczące głównie najważniejszego z punktu widzenia bieżącej koniunktury wskaźnika mieszkań rozpoczętych. Pytanie, czy aktywność inwestycyjna deweloperów, która w październiku dość pozytywnie zaskoczyła, skłania się ku kolejnej fali spadkowej.
Artykuł sponsorowany
Sukces pracy zespołowej
AMW Invest jest jedną ze spółek należących do grupy Agencji Mienia Wojskowego. W rozmowie z Pawłem Kurtyką, prezesem zarządu spółki, pytamy o pracę zespołu projektującego bazy wojskowe, lotniska, sztaby, schrony, hangary.
Budownictwo modułowe w Polsce. RAPORT
Rynek budownictwa modułowego w Polsce kontynuuje swoją ekspansję, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i presji na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja zyskuje coraz większe uznanie wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Choć sektor zmaga się z wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, fundamenty rozwoju pozostają solidne. Natomiast przejściowe spowolnienie ustępuje miejsca optymistycznym prognozom, wskazując na znaczenie technologii modułowej w kształtowaniu przyszłości polskiego budownictwa.
Lokum od gminy – gdzie najwięcej osób na nie czeka
GUS opublikował dane o liczbie rodzin i osób samotnych oczekujących na lokal od gminy pod koniec 2023 roku. W których miastach kolejka była najdłuższa?
Nierentowne i stare biurowce zmieniają przeznaczenie
Od 2020 roku widać w Polsce trend zmiany budynków biurowych w mieszkalne. Szacuje się, że od dwóch lat liczba takich konwersji rośnie o ok. 10-15% rdr.
Obiekty handlowe w 2024 r. w Polsce
Od początku 2024 r. na krajowym rynku handlowym do użytku oddano 37 nowych obiektów, a 12 rozbudowano – wynika z najnowszego raportu CBRE. Większość to parki zlokalizowane w mniejszych miejscowościach. W budowie jest 588,1 tys. m², z czego gros to nieduże obiekty w małych miastach. Na rynku powstają także cztery centra handlowe, których powierzchnia będzie większa niż 10 tys. m². Uwagę inwestorów i właścicieli coraz silniej przykuwa zrównoważony rozwój, zwłaszcza rosnące oczekiwania dotyczące zgodności z taksonomią EU.
Pokolenie X w budownictwie
Przedstawiciele pokolenia X są jedną z najliczniejszych grup pracowników w branży budowlanej, podobnie jak w wielu innych sektorach gospodarki. Zdecydowana większość z nich jest aktywna zawodowo. Najczęściej są to osoby o bardzo dużej wiedzy i z bogatym doświadczeniem w branży, dzięki czemu są niezwykle cenione przez pracodawców zarówno na stanowiskach eksperckich, jak i managerskich. Dodatkowo mogą brać czynny udział w rozwoju kompetencji pracowników z mniejszym doświadczeniem zawodowym.