Program Czyste powietrze pod znakiem zapytania

11.07.2019

Uruchomiony w 2018 roku program Czyste powietrze jeszcze na dobre nie zdążył się rozkręcić, a już jego dalsza realizacja jest zagrożona. Dlaczego? Czy Polska straci unijne wsparcie szacowane według ekspertów na 6-8 mld euro?

Program Czyste powietrze – finansowanie, umowy

Program miał kosztować ok. 103 mld złotych i w dużej części miał być realizowany ze środków Unijnych. KE od początku miała zastrzeżenia do kształtu programu. Wątpliwości budziło m.in. finansowanie w ramach programu zakupu kotła na paliwa stałe (węgiel lub biomasę), a także mocno ograniczona sieć dystrybucji – program jest zarządzany przez NFOŚiGW, a środki dystrybuowane przez 16 WFOŚiGW – to za mało, żeby obsłużyć dużą ilość wniosków. Zakładano, że rocznie powinno się podpisywać ok. 400 tys. umów. Do tej pory wpłynęło ponad 63 tys. wniosków, z czego wydano 26 tys. decyzji pozytywnych.

Czyste powietrze a Unia Europejska

UE wysłała pismo ze swoimi uwagami z prośbą o ustosunkowanie się do nich do 21 czerwca 2019 r. Były alarmujące głosy, że Polska nie dopełniła tych formalności i KE straciła cierpliwość, w skutek czego odwołała swój udział w komitecie sterującym ustalonym na 4 lipca 2019 r. Może to się zakończyć utratą dofinansowania z UE.

 

Strona rządowa nie widzi zagrożeń w realizacji programu.

To, do czego doszło, to odwołanie posiedzenia Komitetu Sterującego Programu Czyste Powietrze, ponieważ KE napisała, że zanim odbędzie się posiedzenie Komitetu Sterującego to chciałaby spotkania na wysokim, politycznym poziomie. Celem tego spotkania będzie podjęcie strategicznych decyzji co do tego, czy sektor bankowy i gminy zostaną przez Polskę zaangażowane jako narzędzia dystrybucji środków w Programie Czyste Powietrze. To spotkanie jeszcze się nie odbyło, dlatego Komisja uznała, że przedwczesne będzie spotkanie Komitetu Sterującego – wyjaśnił Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Sprawdź również: Beton, który walczy ze smogiem

 

Fot. Danfoss

Cele programu Czyste powietrze

Najważniejszym celem programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach i kotłach. Inwestycje dofinansowane z programu Czyste powietrze zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Kompleksowa modernizacja budynków, rozumiana zarówno jako zwiększenie izolacyjności ścian, wymiana stolarki, a także zastosowanie urządzeń do regulacji temperatury przy każdym odbiorniku ciepła, umożliwia dochodzące nawet do 80% zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dlatego przy wymianie źródła ciepła tak ważna jest również termomodernizacja budynku, która dodatkowo wpłynie na oszczędności w domowym budżecie.

 

Specjaliści zajmujący się efektywnością energetyczną podpowiadają, by przed wymianą źródła ciepła przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku. Jeśli z pewnych względów zapadnie decyzja jedynie o wymianie kotła konieczne jest uwzględnienie w inwestycji modernizacji systemu ogrzewania i dodania funkcji regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu, co pomoże uniknąć wzrostu kosztów ogrzewania.

 

Danfoss Poland

 

Zobacz też: Programy walki ze smogiem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in