Mniej ciężkich wypadków przy pracy

02.09.2019

Ile wypadków przy pracy odnotowano w I kwartale 2019? W których branżach było ich najwięcej? Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Wypadki przy pracy. Dane GUS za I kwartał 2019 r.

  • liczba wypadków: około 16 tysięcy (o 100 mniej r/r),
  • liczba wypadków śmiertelnych: 32 (bez zmian r/r),
  • spadek liczby poszkodowanych w wypadkach ciężkich o 29,3 proc.,
  • na każdy milion osób pracujących przypadły dwie ofiary śmiertelne.

Najwięcej wypadków śmiertelnych pracowników fizycznych odnotowano w sektorach:

  • budownictwo (7),
  • transport i gospodarka magazynowa (6),
  • przetwórstwo przemysłowe (5),
  • dostawy wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (4),
  • górnictwo i wydobywanie (4).

Sprawdź też: Wypadek przy pracy na budowie – możliwe roszczenia wobec inżynierów budownictwa

 

Fot. stock.adobe / Photographee.eu

W których branżach było najwięcej wypadków przy pracy?

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości wystąpił w górnictwie i wydobywaniu (3,22), dostawie wody, gospodarce ściekami i odpadami rekultywacji (2,66), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Natomiast najbezpieczniej było w branży informacji i komunikacji, gdzie współczynnik wypadkowości wyniósł 0,24 oraz w pozostałej działalności usługowej i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie wyniósł 0,30.

Jesteśmy częścią branży górnictwo i wydobywanie. Jej pracownicy są szczególnie narażeni na niebezpieczne sytuacje, co potwierdzają statystyki – w  I kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 500 wypadków. W Lafarge w I kwartale 2019 r. również wystąpiło zdarzenie wypadkowe. Przyczyną ponad 90 proc. zdarzeń jest czynnik ludzki. Dlatego podnosząc świadomość naszych pracowników na temat potencjalnych zagrożeń  skutecznie zbliżamy się do naszego celu „zero wypadków” – Magdalena Grońska, Dyrektor ds. BiOZ i Zrównoważonego Rozwoju Lafarge w Polsce, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Zobacz: Wypadki na budowie. Dane GUS za 2018 rok

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy. Dane GUS

  • kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi – niecałe 5 proc. wszystkich wydarzeń powodujących uraz,
  • poszkodowani w wyniku zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt – 35 proc.,
  • uderzenia przez obiekt w ruchu – 20 proc.,
  • kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym – 17 proc.

Przyczyną 60 procent wypadków jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.

W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w dziedzinie zabezpieczeń maszyn i urządzeń, wzrosła również świadomość pracodawców. Dzisiaj poziom bezpieczeństwa jest znacznie wyższy niż kilka dekad temu, ale nie zwalnia nas to z obowiązku nieustannej edukacji pracowników i  przypominania im zasad bezpiecznej pracy. Czynnik ludzki zawsze będzie największym i najważniejszym wyzwaniem dla służb bhp – Paweł Pawlik, Kierownik Działu BHP w DHL Parcel, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Czytaj też: Przyczyny wypadków na rusztowaniach

BHP – jak skutecznie szkolić pracowników? 

Chcemy być najbezpieczniejszym miejscem pracy w branży. Jest to możliwe tylko przy aktywnym zaangażowaniu pracowników. Co ważne, budowanie świadomości naszych pracowników i  współpracujących z nami firm to nasze stałe zadanie. Korzystamy więc z różnych kanałów podnoszenia personalizacji bezpieczeństwa, która jest jednym z filarów strategii Lafarge w Polsce. Angażujemy każdego – od pracownika produkcji po dyrektora – w czynne i świadome przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Wdrożyliśmy wiele programów by objąć jak najwięcej naszych pracowników. Szczególny nacisk kładziemy na osobistą rozmowę z pracownikiem na temat bezpieczeństwa. Tylko w pierwszym półroczu przeprowadziliśmy ponad 1300 takich rozmów w naszych zakładach – Magdalena Grońska, Lafarge

Uświadamianie pracownikom ich wkładu w stan bezpieczeństwa pracy oraz uwrażliwianie kadry na przestrzeganie zasad bhp powinno iść w parze z przekazywaniem pracownikom umiejętności udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji, kiedy już doszło do wypadku. Tymczasem statystyki CBOS są nieubłagane: tylko 67 proc. Polaków potrafi udzielać pierwszej pomocy. Zaledwie 19 proc. jest pewnych swoich umiejętności.

Badania pokazują, że bardzo często fakt nieudzielenia pierwszej pomocy jest skutkiem niewiedzy i niepewności. Niestety krótkie sesje w trakcie standardowego szkolenia bhp lub kursu na prawo jazdy są zdecydowanie niewystarczające. Właśnie dlatego zorganizowaliśmy w DHL Parcel kursy pierwszej pomocy w ramach projektu „Z kurierem bezpiecznie”. Chociaż udział w nich nie jest obowiązkowy, to chętnych nie brakuje i w tym momencie przeszkoliliśmy już prawie 100 kurierów.  Podczas szkolenia kurierzy otrzymują solidną dawkę wiedzy z zakresu pierwszej pomocy od doświadczonych ratowników medycznych i strażaków. Podczas ćwiczeń symulujemy różne zdarzenia, w tym wypadki drogowe czy pożar, kursanci uczą się m.in. reanimacji i rozpoznawania różnych urazów. Dzięki takim zajęciom zyskują większą pewność siebie, jeśli chodzi o reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia. Mamy nadzieję, że kolejne firmy również zainteresują się podobnymi szkoleniami dla swoich pracowników. My już we wrześniu 2019 planujemy kolejną edycję – Paweł Pawlik z DHL Parcel.

 

Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in