Wyniki sprzedaży mieszkań deweloperów giełdowych w 2024 r.
Tradycyjnie z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez zdecydowaną większość giełdowych tuzów statystyki zakomunikowały znaczny spadek kontraktacji rdr zarówno w ostatnim kwartale jak i całym 2024 roku. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl to dość oczywisty skutek wyraźnego osłabienia ubiegłorocznej koniunktury sprzedażowej nowych mieszkań.
Najwyższy skok płac w sektorze technologicznym – branża inżynieryjna liderem
Według 13. edycji Raportu Płacowego Antal średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów z branży inżynieryjnej wyniosło 11 973 zł brutto w stosunku do 10 929 zł brutto w 12. edycji badania. Oznacza to wzrost aż o 10% w porównaniu z 2023 r.
Jak zbudować odporność polskich miast na zmiany klimatu?
Postępujące w bardzo szybkim tempie zmiany klimatyczne przy dotychczasowym sposobie budowania miast powodują coraz częstsze występowanie ulewnych deszczy, w efekcie których dochodzi do zalań i lokalnych podtopień. Skuteczne zarządzanie wodami opadowymi w miastach jest możliwe, jednak wdrożenie odpowiednich rozwiązań wymaga przemyślanej polityki przestrzennej oraz współpracy między różnymi sektorami i dyscyplinami – między naukowcami, inżynierami, urbanistami oraz przedstawicielami administracji publicznej. Jak zatem przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom? Jakie rozwiązania powinny być wprowadzone? Jak w związku z tym powinno zmieniać się budownictwo? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy ekspertów branżowych.
Dzięki AI rynek centrów danych wzrośnie o ponad połowę do 2029 roku
Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji globalny rynek centrów danych wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o ponad połowę i osiągnie wartość 483 mld dolarów w 2029 roku. W Europie operatorzy centrów poszukują nowych lokalizacji poza najbardziej popularnymi regionami, których dalszy rozwój ogranicza niska dostępność działek i kłopoty z przyłączami energii elektrycznej.
Energooszczędność i zeroemisyjność w budownictwie
W kolejnej edycji raportu redakcyjnego przyglądamy się temu, w jakim stopniu unijne wymagania dotyczące energooszczędności i zeroemisyjności kształtują postawy przedstawicieli branży budowlanej w naszym kraju, jakie są perspektywy na implementację unijnej legislacji, gdzie leżą przeszkody na drodze do wdrożenia przyjętych założeń i na ile powszechna jest świadomość wagi omawianych zagadnień.
Budownictwo mieszkaniowe w 2024 r. według danych GUS
Grudniowe dane Głównego Urządu Statystycznego, dotyczące budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku, zakomunikowały wyraźne osłabienie statystyk, dotyczące głównie najważniejszego z punktu widzenia bieżącej koniunktury wskaźnika mieszkań rozpoczętych. Pytanie, czy aktywność inwestycyjna deweloperów, która w październiku dość pozytywnie zaskoczyła, skłania się ku kolejnej fali spadkowej.
Na rynku materiałów budowlanych ciąg dalszy stabilizacji. Czy to cisza przed burzą?
W listopadzie krajowy rynek materiałów budowlanych kontynuował proces kilkunastomiesięcznej, kosmetycznej korekty dynamiki cen. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł niespełna 1 procent, z kolei miesiąc do miesiąca praktycznie zmiana nie nastąpiła. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl tego typu sytuacja nie może jednak trwać w nieskończoność, a czynniki mogące ją zmienić wydają się być na wyciągnięcie ręki.
Artykuł sponsorowany
Sukces pracy zespołowej
AMW Invest jest jedną ze spółek należących do grupy Agencji Mienia Wojskowego. W rozmowie z Pawłem Kurtyką, prezesem zarządu spółki, pytamy o pracę zespołu projektującego bazy wojskowe, lotniska, sztaby, schrony, hangary.
Artykuł sponsorowany
Jak zmniejszyć obciążenia podatkowe w biurze projektowym? Poradnik dla architektów i projektantów
Prowadzenie biura projektowego wymaga nie tylko dbałości o jakość realizowanych projektów i obsługę klienta, ale także efektywnego zarządzania finansami. Wysokie […]
Budownictwo modułowe w Polsce. RAPORT
Rynek budownictwa modułowego w Polsce kontynuuje swoją ekspansję, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i presji na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja zyskuje coraz większe uznanie wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Choć sektor zmaga się z wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, fundamenty rozwoju pozostają solidne. Natomiast przejściowe spowolnienie ustępuje miejsca optymistycznym prognozom, wskazując na znaczenie technologii modułowej w kształtowaniu przyszłości polskiego budownictwa.