Projekt muzeum pt. „Bimba na Wildzie” zwyciężył w poznańskiej edycji Akcji-Kreacji.
Pracownia Front Architects zwyciężyła w poznańskiej edycji imprezy „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo” organizowanej przez portal sztuka-architektury.pl, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Firma SWISSPOR Polska była wyłącznym sponsorem tej imprezy.
23.01.08 cztery młode zespoły architektoniczne z Poznania miały cały dzień na zmierzenie się z zadanym przez organizatorów tematem: Muzeum dzielnicy Wilda – jednego z najbardziej zaniedbanych kwartałów miasta. Po 10 godzinach projektowania publiczność zebrana w Sali Konferencyjnej Pawilonu Wejściowego Międzynarodowych Targów Poznańskich uznała za najlepszy projekt pracę biura Front Architects.
{mospagebreak}
Zwycięska praca oparta została o analizę dwóch zasadniczych problemów/znaczeń związanych z postawionym zadaniem: czym jest/będzie muzeum i czym jest poznańska dzielnica Wilda oraz kim są jej mieszkańcy.
Projektanci z biura Front Architects z premedytacją pozostawili na boku problematykę urbanistyczną całej dzielnicy ograniczając się do perspektywy ulicy i do podświadomych doznań.
Poznaniakom ta dzielnica instynktownie kojarzy się z zakładami Hipolita Cegielskiego, kamienicami z przełomu wieków i historią klasy robotniczej tego miasta. Ale Wilda to także dygoczące tramwaje, zakamarki, schorowane podwórka, zaniedbane skwery, grafitti-tatuaże współczesności i ludzie, a wśród nich uważający się za wyłączonych, tzw.”ziomale” – autochtoni, młodzi ludzie niejednokrotnie bez perspektyw.
Praca koncentrowała się więc nie na problematyce przestrzennej, ale społecznej.
Projektanci szukali sposobu, jak zachęcić młodego człowieka – w szczególności pochodzącego z Wildy – do przyjścia Tu – do Muzeum Dzielnicy, aby chciał poznać jej historię, aktualność i przyszłość. Integracja, poszukiwanie lokalnej tożsamości, a lapidarniej: wspólnego mianownika, doprowadziło do prostego konceptu: idea muzeum jest lustrem, zapisem minionych wydarzeń, a więc jest odbiciem. To myślenie doprowadziło do swoistej „antyarchitektury”. Projektanci postawili na kubaturę odwróconą w głąb ziemi – w głąb historii, korzeni, od których wszystko się zaczyna. Trzypoziomowa dziura-rana w ziemi obrazuje elewacjami kilka etapów rozwoju Wildy: od najstarszej drewnianej, przez przemysłową ceglaną, stalową z XX wieku, aż do betonowo-szklanej zapisanej-zamalowanej grafitti – ściany, gdzie młodzież może znaleźć ujście dla swoich obsesji i fantazji.
Z ulicy na działce nie widać więc nic poza wspomnianą ścianą demokratycznego malarstwa i postawionym tu wagonem starego drewnianego tramwaju (4N+4ND) będącego zarazem pomnikiem-subdominantą, ale i wejściem/zjazdem do podziemnego Muzeum. Część placu na znak pamięci o wiejskim charakterze Wildy zagospodarowana jest poletkiem zboża, z którego pośrodku wyrasta istniejący słup wysokiego napięcia – niosący dosłownie i w przenośni energię. Także i tę, którą projekt ma tu dostarczyć, podtrzymać i przesyłać dalej…
AKCJA-KREACJA w Poznaniu – 23.01.2008
I nagroda:
FRONT ARCHITECTS w składzie:
arch. Paweł Kobryński – drums
arch. Wojciech Krawczuk -vocal
arch. Marcin Sakson – bass
arch. Piotr Kluj – keyboards
W imprezie uczestniczyły następujące biura:
Front architects
Grupa Projektowa Kombinat
neostudio architekci
ultra_architects