Bezramowe przeszklenie panoramiczne z widokiem na Jaworzynę Krynicką

08.09.2011

Dzięki szklanej fasadzie wykonanej w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar™, goście Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój mogą podziwiać malowniczą panoramę Jaworzyny.

Położony w dolinie Czarnego Potoku u stóp Jaworzyny Krynickiej Hotel SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów SPA w Polsce. Ze względu na lokalizację, architekturę i wiele możliwych form spędzania czasu, ośrodek wybierany jest przez osoby nastawione na typowo zdrowy tryb życia. Choć znany jest z najwyższego poziomu usług i luksusowych warunków, odwiedzający szczególnie cenią go za to, że podczas pobytu można w pełni czerpać energię z uroków doliny Czarnego Potoku. By umożliwić gościom hotelu bezpośredni kontakt z otaczającym krajobrazem, projektanci zastosowali nowatorskie rozwiązania architektoniczne, takie jak przeszklenie panoramiczne w Pawilonie SPA. Dzięki niemu, zarówno latem, jak i zimą, korzystający z oferty SPA mogą podziwiać panoramę Jaworzyny Krynickiej, nie wychodząc z hotelowego basenu.

 

 

Zaprojektowany przez architekta Ryszarda Girtlera z Atelier3 Girtler & Girtler Pawilon SPA obejmuje basen z wodnymi kaskadami, brodzik dla dzieci, dwa jacuzzi wewnętrzne i jedno na tarasie zewnętrznym, kompleks saun oraz siłownię, salę fitness i studio cardio. Atrakcją dla osób odpoczywających na basenie jest wspaniały widok przez szklaną fasadę na wzniesienie Jaworzyny Krynickiej, ze słynną kolejką gondolową na jej szczyt.

Wykonane zgodnie z projektem w Pawilonie SPA Hotelu Dr Ireny Eris przeszklenie, wyróżnia niespotykana transparentność. Uzyskano ją poprzez zastosowanie nowatorskiego systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™,w którymelementy inne niż szkło są ograniczone do minimum.

Pilkington Planar™ jest systemem szklenia strukturalnego opartym na mocowaniu punktowym szkła za pomocą specjalnych uchwytów do różnego typu konstrukcji nośnych, takich jak stalowe słupy, kratownice przestrzenne, systemy cięgnowe czy szklane żebra. W przeszkleniu w Hotelu SPA Dr Ireny Eris, jako konstrukcje wsporcze wykorzystane zostały szklane żebra, wykonane z pojedynczego szkła hartowanego o grubości 19 mm i zmiennej głębokości. Zastosowanie szklanych żeber wzmocniło efekt niezakłóconego widoku na zewnątrz – dodaje Krzysztof Sznajder.

 

 

Do żeber szklanych zamocowano szyby zespolone fasady o wysokości 4,35 m i powierzchni sięgającej prawie 9 m2. Szyby zespolone o konfiguracji: szyba zewnętrzna z neutralnego niskoemisyjnego szkła przeciwsłonecznego o grubości 12 mm, odstęp między szybami o szerokości 16 mm wypełniony powietrzem, szyba wewnętrzna z bezbarwnego szkła float o grubości 6 mm zostały wykonane ze szkła hartowanego. Wykorzystane szkło zostało także poddane termicznej obróbce (ang. heat soak test), po to, aby wyeliminować jego spontaniczne pękanie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa konstrukcji, przeszklenia zostały przeliczone dla obciążenia wiatrem na poziomie 1800 N/m2, co odpowiada warunkom normowym dla terenów górskich. Obliczenia konstruktorów zostały sprawdzone w laboratoriach firmy Pilkington Architectural w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Badania takie są prowadzone dla różnych ekstremalnych sytuacji, nie wyłączając stref sejsmicznych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in