Bezpłatne ciepło z ziemi

21.04.2008

Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC) został tak stworzony, aby wykorzystywał darmową energię zgromadzoną w ziemi i współpracował z układami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

GWC odpowiada za wymianę energii cieplnej między gruntem, a powietrzem dostarczanym do pomieszczeń poprzez system wentylacji. GWC ma za zadanie wstępne ogrzanie powietrza zimą, a schłodzenia latem, zanim dotrze ono do centrali wentylacyjnej.

Jak to działa?
Dostępne na rynku Gruntowe Wymienniki Ciepła to kilkadziesiąt metrów rury o średnicy 100 – 150 mm zakopanej pod powierzchnią gruntu, połączonej z czerpnią terenową. Poprzez czerpnię, która w praktyce jest słupem zakończonym siatką i daszkiem, zasysane jest świeże powietrze. Trafia one do rur, gdzie jest ogrzewane i doprowadzone do centrali wentylacyjnej, a następnie rozprowadzane po domu. System ten ma jednak kilka wad. Kłopoty pojawiają się w momencie, kiedy wężownicę chcemy położyć na małej działce i musimy ją gęsto ułożyć. Jeśli znajdzie się ona w miejscu, np. podjazdu dla samochodów osunięcie ziemi może spowodować zgniecenie rury i zniszczenie systemu. Najpoważniejszą wadą są jednak problemy natury higienicznej. W systemie rur zbiera się wilgoć, co w połączeniu z zasysanymi poprzez czerpnię terenową kurzem, insektami czy drobnymi zanieczyszczeniami stanowi doskonałe warunki do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii.
Chcąc uniknąć tego typu problemów należy skorzystać z nowoczesnego systemu GWC proponowanego przez firmę Dospel. Rury zakopane pod powierzchnią ziemi mają o wiele mniejszy przekrój (40 mm) i krąży w nich roztwór glikolu. Te innowacyjne rozwiązania powodują, iż system oferowany przez firmę Dospel jest bardzo odporny na wpływy mechaniczne, a wężownica ZWC może przebiegać nawet pod fundamentami budynku. Dodatkowo w systemie  Dospel, dzięki całkowitej separacji powietrza od gruntu, nie występują problemy z pleśnią, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami. Przekazywanie ciepła odbywa się w module WPC (wymiennik ciecz-powietrze), najczęściej w pobliżu centrali wentylacyjnej, np. Daytona 250. Stamtąd ogrzane powietrze kanałami wentylacyjnymi jest rozprowadzane po domu.

{mospagebreak}
Co można zyskać?
Gruntowy Wymiennik Ciepła w połączeniu z systemem wentylacji mechanicznej jest użyteczny przez cały rok.
Zimą GWC odpowiada za wstępne ogrzanie powietrza docierającego do centrali wentylacyjnej. Chroni to rekuperator przed zamarznięciem, a także znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji (brak konieczności wstępnego nagrzewania powietrza, np. nagrzewnicą elektryczną). GWC firmy Dospel pozwalana na uzyskanie nawet do 2 kw energii cieplnej.
Biorąc pod uwagę to, iż w ostatnich latach zimy w naszym kraju są dość łagodne, a za to lato upalne warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie płyną z eksploatowania GWC w roli ekologicznego klimatyzatora. Zakładamy, że na zewnątrz temperatura osiąga 30 st. C. GWC powoduje, że powietrze nawiewane do domu za pośrednictwem centrali wentylacyjnej jest schłodzone o około 5 st. C – te kilka stopni mniej zdecydowanie poprawią mikroklimat wewnątrz pomieszczeń zapewniając uczucie przyjemnego chłodu. W ten sposób zyskujemy podwójnie. Z jednej strony mamy naturalną klimatyzację, która w odróżnieniu od tradycyjnej nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, a z drugiej – nasz portfel jest zasobniejszy, ponieważ ta metoda chłodzenie powietrza jest wyraźnie tańsza od klimatyzatora.
GWC w połączeniu z centralą z odzyskiem ciepła Daytona doskonale sprawdza się także w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna czy jesień. Dzięki niemu można utrzymać w domu stałą temperaturę bez konieczności uruchomiania kotłów grzewczych, które przy pracy start-stop-start pobierają znaczne ilości energii.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.