20 listopada 2015 r. Instytut PWN zaprosił specjalistów branży budowlanej na konferencję „Konstrukcje budowlane. Bezpieczeństwo procesu projektowo-konstrukcyjnego”.
W warszawskim Centrum Konferencyjnym Muranów uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania narzędzi oraz najnowszych wytycznych, a także otrzymania praktycznych wskazówek w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych. Funkcje moderatora spotkania pełnił inż. Wiesław Bocheńczyk. Inauguracyjny wykład poświęcony bezpieczeństwu pożarowemu tuneli drogowych i metra wygłosił dr Wojciech Grodecki.
Potem odbyły się cztery panele, podczas których specjaliści prezentowali referaty i wspólnie z zaproszonymi ekspertami odpowiadali na liczne pytania zebranych.
Eksperci: Wiesław Bocheńczyk, Artur Hetmann, Wojciech Gródecki
W kolejnych referatach powrócił temat bezpieczeństwa pożarowego: brygadier inż. Artur Hetmann mówił o wymaganiach ppoż. w odniesieniu do budynków, dr hab. Robert Kowalski – o zachowaniu konstrukcji żelbetowych w warunkach pożarowych, wpływie wysokich temperatur na beton i stal.
Dr hab. Łukasz Drobiec opowiadał o problemach bezpieczeństwa konstrukcji murowych. Następnie dr Teresa Możaryn przedstawiła różne możliwości zabezpieczeń powierzchniowych konstrukcji żelbetowych. Wielki wpływ na bezpieczeństwo mają przepisy i o nich właśnie, a ściślej o dokonanych w 2015 r. nowelizacjach Prawa budowlanego, mówił Wiesław Bocheńczyk.
Prof. Rainer Mahlamaki, twórca projektu budynku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Prof. Włodzimierz Starosolski we wstępie do jednego z paneli zaznaczył, że kiedyś projektowało się inaczej, teraz pierwszym elementem w podejściu do projektowania powinna być troska o to, aby przypadkowe uszkodzenie jednego elementu nie spowodowało katastrofy postępującej obiektu. Podkreślił, że oparcie się tylko na Polskich Normach nie wystarcza np. do zagwarantowania bezpieczeństwa konstrukcji budynku o wysokości ponad 55 m lub o dużym rzucie, w przypadku takich budynków projektant musi zaplanować dodatkowe środki bezpieczeństwa. Uczestnikom konferencji zostało przedstawionych kilka najnowszych, wyjątkowo udanych realizacji: Pawilon Polski na wystawie Expo 2015 w Mediolanie, filharmonia w Szczecinie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, warszawski wieżowiec Złota 44. Warto dodać, że wiele ciekawych ważnych wskazówek wykonawczych oraz projektowych zawierały prezentacje firm.
Krystyna Wiśniewska
Fot. archiwum Wydawnictw Naukowych PWN