Na Akademii Górniczo-Hutniczej otwarto bezechową komorę, która jest obecnie najcichszym miejscem w Europie.
„Najcichszy” oznacza w tym przypadku absolutnie stłumiony. W komorze, która kształtem przypomina sześcian o każdym boku długości 10 m, znajduje się siedem tysięcy klinów, które prawie w całości pochłaniają fale dźwiękowe. Zostały umieszczone zarówno na suficie, jak i w podłodze oraz ścianach – dzięki temu pomieszczenie jest całkowicie szczelne i panują w nim warunki pola swobodnego. Nad klinami znajdującymi się w podłodze rozciągnięto specjalną siatkę, po której można się poruszać. Komora waży około 500 ton, natomiast drzwi, które ją zamykają – prawie tonę.
Naukowcy AGH wraz z partnerami z ISOVER, dobierając materiał izolacyjny o najlepszych parametrach wygłuszających dźwięk stworzyli komorę, w której poziom hałasu znajduje się poniżej progu słyszenia człowieka. To jedynie 0 dB. W porównaniu do codziennych sytuacji, gdy na przykład: drzemy papier (70 dB), spędzamy dzień w biurze podczas pracy (50 dB), idziemy spokojną ulicą (30 dB) czy szepczemy (20 dB) – to nie tylko wyjątkowo mało, ale nawet zbyt mało. Zbyt długie przebywanie w hałasie równym 0 dB może negatywnie wpłynąć na organizm człowieka – na przykład doprowadzić do zawrotów głowy.
Komora powstała głównie do celów naukowych. Wykonywane w niej będą specjalne badania poziomu hałasu różnych przedmiotów i urządzeń. Są to kosiarki do trawy, okap kuchenny czy butelki wrzucane do kosza na śmieci, a więc przedmioty codziennego użytku – mówi Robert Dyduch, Menadżer Krajowy Izolacje Techniczne ISOVER.
Komora bezechowa znajduje się w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i jest częścią Laboratorium Akustyki Technicznej. Partnerem projektu oraz dostawcą materiałów do izolacji akustycznej jest ISOVER.