Betonowy zbiornik na wodę pitną w technologii 3D

20.11.2024

Pierwszy na świecie betonowy zbiornik na wodę pitną wykonany w technologii druku 3D powstał w Polsce.

 

zbiornik na wodę pitną

 

Betonowy zbiornik na wodę pitną został wydrukowany w technologii 3D w miejscowości Barczewko położonej w okolicach Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim. Ten innowacyjny projekt jest także pierwszym betonowym zbiornikiem na ciecze, który został wydrukowany w tej technologii w Europie i jednym z pierwszych na świecie. Wydrukowany obiekt stanowi przełomowy krok w automatyzacji budownictwa betonowego i zrównoważonego rozwoju.

Betonowy zbiornik na wodę pitną został wydrukowany w ramach kontraktu „zaprojektuj i wybuduj” realizowanego dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie przez firmę „EKO-WOD” z Kętrzyna. Wydruk zbiornika był możliwy dzięki współpracy Holcim Polska z Globtank oraz duńską firmą COBOD, producentem drukarek 3D do betonu. Druk został wykonany z materiału TectorPrint. Wysokość zbiornika wynosi 7 m, a jego średnica wewnętrzna – 7,6 m. Za druk odpowiadała duńska firma COBOD produkująca drukarki 3D do betonu.

 

zbiornik na wodę pitną

 

Zbiornik na wodę pitną powstał z myślą o zrównoważonym rozwoju: technologia druku 3D zapewnia oszczędność materiałów na poziomie 25%, automatyzację procesu oraz znaczną redukcję czasu realizacji. Zastosowana metoda pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi. W metodzie tradycyjnej szerokość ścian jest równa na dole, w środku i na górze zbiornika, pomimo że nie jest to konstrukcyjnie wymagane, gdyż ciśnienie napierającej wody jest największe tylko na dole zbiornika. Dzięki drukowaniu konstrukcji możliwe jest zastosowanie największej grubości ścian na dole i sukcesywne zmniejszanie grubości ścian wraz z wysokością. Ponadto wydruk zbiornika trwał tylko 38 godzin aktywnego drukowania zrealizowanego w ciągu 5 dni. Dzięki zastosowaniu technologii druku betonu możliwe jest dwukrotne przyspieszenie procesu realizacji ścian zbiornika.

Zbiornik będzie miał zastosowanie w branży wodociągowej, a jego stworzenie stanowi dowód na to, że technologia druku 3D ma ogromny potencjał w nowoczesnym budownictwie.

Technologia druku 3D w automatyzacji budownictwa betonowego przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na znaczne przyspieszenie procesu budowy, skracając czas realizacji projektów. Jest bardzo precyzyjna, co redukuje ilość odpadów i zapewnia dużą dokładność konstrukcji. Dodatkowo, drukowanie 3D umożliwia tworzenie złożonych kształtów i struktur, które byłyby trudne lub niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Dzięki optymalizacji materiałowej możliwe jest zmniejszenie zużycia betonu, co sprzyja bardziej zrównoważonemu rozwojowi budownictwa.

Inwestycja została wykonana z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, wspieranego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Źródło: Holcim Polska

 

Przeczytaj też:

Jak wydrukować dom?

Wieże turbin wiatrowych w druku 3D

Beton niskoemisyjny na autostradzie A2

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in