Baltic Power – pierwsza farma wiatrowa na polskim Bałtyku

23.05.2025

Farma Baltic Power o łącznej mocy 1,2 GW rozpocznie produkcję w 2026 r. i będzie w stanie wytworzyć czystą, stabilną energię, która mogłaby zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

 

Baltic Power

 

Baltic Power to pierwsza i najbardziej zaawansowana inwestycja w morską energetykę wiatrową na polskich wodach Bałtyku. W nowej strategii Grupa ORLEN zadeklarowała realizację kolejnych trzech morskich projektów, na które posiada już koncesje. Firma przewiduje realizację wspólnie z partnerami ponad 4 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku. Razem z wielkoskalowymi magazynami energii, lądowymi źródłami odnawialnymi, elektrowniami gazowymi i małymi reaktorami atomowymi, technologia ta będzie fundamentem transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego.

Morski plac budowy Baltic Power ma obszar ok. 130 km² – porównywalny do powierzchni Gdyni. Na jego obszarze zainstalowanych będzie 78 monopali. To konstrukcje stalowe o długości do 100 m, masie do 1700 t i średnicy ponad 9 m. Monopale są osadzane przez pływający dźwig instalacyjny, który wbija je w dno morza na głębokości ok. 40 m. Na nich zainstalowane będą turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych rozwiązań na rynku, a część z nich powstaje w fabryce Vestas w Szczecinie.

Całość prac oraz ruchu morskiego wokół budowanej farmy przez całą dobę nadzoruje Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power.

Projekt Grupy ORLEN zakłada maksymalne wykorzystanie lokalnych dostawców w całym 30-letnim cyklu życia farmy wiatrowej. Kluczowe elementy takie jak gondole turbin wiatrowych, kable, konstrukcje stalowe morskich stacji odbiorczych czy elementy fundamentów powstają m.in. w fabrykach w Szczecinie, Bydgoszczy, Trójmieście, Żarach i Niemodlinie. Baltic Power korzysta również z usług polskich dostawców w obszarze badań geologicznych, usług projektowych czy logistyki.

Wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 r. Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Farma będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o ok. 2,8 mln t rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych.

 

Źródło: ORLEN

 

Przeczytaj też:

Miejska Górka – największa farma wiatrowa TAURONA

Kierunki rozwoju nowoczesnych farm wiatrowych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in