AWARIE 2015

15.07.2015

Dopóki ludzie istnieć będą, będą i błędy.

W XVII konferencji „Awarie budowlane”, która odbyła się 20?23 maja br. w Międzyzdrojach, uczestniczyło blisko 500 osób z Polski i zagranicy (m.in. USA, Kanady, Włoch). Po raz pierwszy do grona patronów honorowych (wśród których jest Polska Izba Inżynierów Budownictwa) dołączył Amerykański Instytut Betonu – ACI.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji za stołem prezydialnym zasiedli: Andrzej R. Dobrucki – prezes PIIB, prof. Kazimierz Flaga – przewodniczący Komitetu Naukowego, dr hab. Maria Kaszyńska – prof. ZUT, prof. Włodzimierz Kiernożycki – rektor ZUT, Marcin Kruk – dyrektor ITB, prof. Andrzej Łapko – przewodniczący KN PZITB, prof. Wojciech Radomski – przewodniczący KILiW PAN, Ryszard Trykosko – przewodniczący PZITB.

 

Andrzej R. Dobrucki – prezes PIIB

 

Przybyłych przywitała Maria Kaszyńska, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji. Zaznaczyła, że już tradycyjnie w maju inżynierowie przyjechali do Międzyzdrojów, aby uczyć się na cudzych błędach, a samemu ich nie popełniać i zacytowała Tacyta: Dopóki ludzie istnieć będą, będą i błędy.

Prof. Wojciech Radomski podkreślił, że przedstawiciele nauki związani z budownictwem oraz praktycy licznie przybywają na „Awarie” ze względu na niezmiennie wysoki poziom merytoryczny wsparty na czterech filarach: zapobieganie awariom, diagnostyka, naprawa i rekonstrukcja. Z kolei prof. Andrzej Łapko wskazał na znaczący udział wśród uczestników konferencji reprezentantów przemysłu budowlanego i na fakt, że obecne rozdanie funduszy unijnych stwarza okazję do skoncentrowania się na rekonstrukcjach i modernizacjach.

Andrzej R. Dobrucki w swoim wystąpieniu mówił o konieczności częstszego pokazywania, jak powinien wyglądać prawidłowo realizowany proces budowlany, zaś Ryszard Trykosko zwrócił uwagę na znaczenie dla branży budowlanej dobrej współpracy między PIIB i PZITB.

 

 

Na tegorocznej konferencji szczególnie dużo miejsca poświęcono diagnostyce konstrukcji oraz nowoczesnym systemom monitorowania. Omawiano i analizowano awarie budynków mieszkalnych, hal, stadionów, kominów, masztów, zbiorników, dróg, awarie spowodowane błędami projektowymi i wykonawczymi, złym rozpoznaniem podłoża, pożarami, powodziami.

Wysoki poziom konferencji był w dużym stopniu zasługą jej Komitetu Naukowego, któremu po raz kolejny przewodniczył prof. Kazimierz Flaga.

 

Krystyna Wiśniewska

 

Konferencja w liczbach:

– wygłoszono 60 referatów,

– opublikowano 102 referaty spośród zgłoszonych oraz 7 referatów zamówionych przez organizatorów,

– odbyło się 10 sesji tematycznych.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in