Automatyczny separator zanieczyszczeń Zeparo Cyclone

01.09.2015

Odkładający się kamień i osady powstałe na skutek wytrącania się związków chemicznych z twardej wody stanowią jedno z największych zagrożeń dla wydajności i bezawaryjnej pracy systemów ogrzewania i chłodzenia. Dlatego IMI Pneumatex wprowadził na rynek Zeparo Cyclone – automatyczny separator do usuwania zanieczyszczeń oraz cząstek magnetytu.

Osady mineralne, składające się z węglanów wapnia i magnezu, które najczęściej odkładają się w systemach grzewczych czy chłodzących, są w zasadzie nierozpuszczalne. Czynniki sprzyjające reakcjom chemicznym zachodzącym w rurach, takie jak wysoka twardość wody, pH i temperatura, sprawiają, że popularnie zwanego „kamienia” odkłada się w systemie coraz więcej. Prowadzi to do powstawania rozległych zatorów, zauważalnych strat wydajności czy uszkodzenia poszczególnych elementów na skutek dobrze znanej instalatorom korozji. Jednym z największych wrogów przepustowości rur jest magnetyt, powstały poprzez łączenie się tlenków żelaza z piaskiem i osadami mineralnymi, przybierający postać czarnej mazi, która skutecznie ogranicza swobodny przepływ wody.

 

 

Zeparo Cyclone to innowacyjne rozwiązanie, które w znacznym stopniu redukuje ilość zanieczyszczeń powstających w systemie. Urządzenie minimalizuje ilość cykli, niezbędnych do usunięcia szkodliwego kamienia. Skuteczność separacji wzrasta wraz ze wzrostem prędkości przepływu, a nagromadzone zanieczyszczenia mogą być w łatwy sposób odprowadzone za pomocą zaworu spustowego.

Technologia Cyclone łączy funkcję izolacji termicznej oraz separacji cząstek magnetycznych, ogranicza konieczność konserwacji wyposażenia instalacji, a tym samym redukuje koszty eksploatacji systemu w pełnym cyklu jej żywotności.

Istotą działania technologii są siły odśrodkowe, które powodują separację cząstek. Różnica gęstości pomiędzy cząstkami wody i zanieczyszczeń (które mają większą gęstość) powoduje odseparowanie osadu, który odkłada się na zewnętrznej ściance Zeparo. Unikalne połączenie bardzo silnego magnesu wewnątrz izolacji sprawia, że wszystkie cząstki będą poruszać się w kierunku odśrodkowym, ze względu na efekt cyklonu, czyli dokładnie tam, gdzie umieszczono magnesy.

Technologia ukierunkowanego przepływu transportuje osad do komory zbierającej, którą wystarczy w łatwy sposób wypłukać. Zwiększenie efektywności działań separatora zapewnia połączenie siły grawitacji i siły odśrodkowej.

Takie rozwiązanie zapewnia długoletnią, bezawaryjną przepustowość rur i wydajność całego sytemu grzewczego i chłodzącego.

 

Dane techniczne

Korpus: mosiądz

Wkładka Cyklon: PPS Ryton

Uszczelnienie: EPDM

Zastosowanie: instalacje grzewcze i chłodnicze

Media: nieagresywne i nietoksyczne; możliwa praca ze środkiem przeciw zamarzaniu o stężeniu do 50%

Max. dopuszczalne ciśnienie, PS: 10 bar

Min. dopuszczalne ciśnienie, PSmin: 0 bar

Max. dopuszczalna temperatura: TS: 120°C

Min. dopuszczalna temperatura, TSmin: -10°C

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in