Aprobaty techniczne ITB

02.10.2006

Producenci, którzy chcą sprzedawać swoje wyroby budowlane na rynku unijnym, muszą je wprowadzać do obrotu ze znakiem CE.

Aprobaty Techniczne ITB są udzielane przez Instytut Techniki Budowlanej od 1995 r. Działalnością aprobacyjną ITB są objęte wszystkie wyroby podlegające ustawie o wyrobach budowlanych, z wyjątkiem okuć wyrobów stosowanych wyłącznie w budownictwie obronnym, w budownictwie drogowym i mostowym, w budownictwie rolniczym, do oczyszczania ścieków i przeróbki osadów, do budowy nawierzchni kolejowych oraz w instalacjach sanitarnych i gazowych.
W UE wyroby budowlane mogą być wprowadzane po umieszczeniu na nich przez producenta oznakowania CE. Zgodnie z dyrektywą 89/106/EWG, dokumentami odniesienia do oceny zgodności wyrobów budowlanych i oznakowania CE są zharmonizowane specyfikacje techniczne, które stanowią zharmonizowane normy europejskie oraz europejskie aprobaty techniczne. Dokumenty te określają wymagania, jakie muszą spełniać wyroby nimi objęte.
Aprobaty techniczne są udzielane dla wyrobów, których właściwości użytkowe i własności techniczne zapewniają prawidłowo zaprojektowanym wykonanym obiektom budowlanym, w których wyroby te zostały zastosowane, spełnienie stawianych im wymagań podstawowych, dotyczących zapewnienia: bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa użytkowania, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska, ochrony przed hałasem i drganiami, oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród.(…)
 
mgr inż. ZBIGNIEW GAŁKOWSKI
kierownik Zakładu Aprobat Technicznych ITB

  Zamów
prenumeratę

Więcej – czytaj w „Inżynierze budownictwa”, wrzesień 2006.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.